Badanie USG prącia jest powszechnym badaniem diagnostycznym, które służy do oceny urazów penisa. Dzięki temu badaniu możliwa jest szybka ocena charakteru urazu, a zatem szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Na czym polega to badanie?
Badanie wykonywane jest ultrasonografem, którego głowicą lekarz przesuwa po badanym narządzie. Obraz pojawiający się na żywo na ekranie pozwala na wykrycie niepokojących zmian w sposób natychmiastowy. Badanie wykonywane jest przez wyspecjalizowanego lekarza urologa lub radiologa. Pacjent podczas badania leży na łóżku rozebrany od pasa w dół.
Kiedy wykonuje się to badanie?
Badanie można wykonać, jeśli doszło do uszkodzenia penisa (co statystycznie zdarza się rzadko), tzn. doszło do złamania prącia, pęknięcia naczyń, urazu cewki moczowej. USG tkankowo-strukturalne pozwala także na diagnostykę zmian i chorób, w tym choroby Peyroniego (choroba objawia się powstawaniem drobnych i trudno gojących się ranek po wysiłku sportowym lub stosunku seksualnym). USG tkankowo-strukturalne może być także pomocne w diagnostyce zaburzeń erekcji. W tym przypadku lekarz może zlecić wykonanie dodatkowo także badania USG Doppler, za pomocą którego możliwa jest ocena drożności naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z prącia oraz ocena prędkości przepływu krwi.
Jak przygotować się do badania?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania poza dokładnym umyciem prącia. Należy pamiętać, że badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.