USG tkanek miękkich dotyczy zazwyczaj mięśni, ścięgien, głębszych warstw skóry oraz węzłów chłonnych. Badanie pozwala na przyjrzenie się skórze oraz tkankom podskórnym, czyli tkance łącznej, podskórnej, nabłonkowej i mięśniowej. Dzięki temu badaniu możliwe jest określenie położenia, kształtu i rozmiaru badanych struktur, a także wykrycie nieprawidłowości.
Na czym polega badanie?
Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, trwa około kilkunastu minut. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonografu do powierzchni skóry badanego miejsca, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz i ocenić ewentualne zmiany.
Kiedy wykonuje się to badanie?
Na pierwszym etapie lekarz przeprowadza wywiad i bada pacjenta poprzez dotyk (palpacyjnie). Zalecenie do badania USG pojawia się w przypadku braku czucia lub zaburzeń czucia w jednej z kończyn, miejscowej tkliwości lub bólu, długotrwałych obrzęków kończyn lub stawów, podejrzenia przepukliny pachwinowej, udowej lub pępkowej, podejrzenia zwyrodnienia. Badania może być także pomocne, jeśli pacjent uległ urazowi lub doznał kontuzji mięśni i stawów oraz gdy pod skórą wyczuwalne są zgrubienia, torbiele i guzy.
Jak przygotować się do badania?
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania, poza zebraniem wyników i opisów innych badań wykonanych w ramach diagnostyki danego problemu (o ile to możliwe). Badanie może stanowić też wskazanie do dalszych konsultacji medycznych.