Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w przedniej części szyi. Jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż odpowiada za wytwarzanie hormonów: tyroksyny (T4) oraz trijodotyroniny (T3). Hormony te z kolei mają znaczący wpływ na ludzkie ciało – regulują metabolizm, wytwarzają ciepło czy też wpływają na dobry stan kości. USG tarczycy pozwala na zdiagnozowanie chorób tarczycy oraz na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Na czym polega to badanie?
Lekarz wykonuje badanie przy użyciu aparatu ultrasonograficznego, dzięki któremu uzyskuje obraz badanego organu na żywo na ekranie monitora. Uzyskany obraz pozwala na ocenę kształtu i wielkości tarczycy, struktury jej miąższu, a także okolicznych węzłów chłonnych. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w postaci guzków, torbieli, stanów zapalnych, a także innych zmian typowych dla chorób autoimmunologicznych.
Kiedy wykonuje się to badanie?
Decyzję o badaniu podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem i zaobserwowanych dolegliwości lub ze względu na nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych. Warto zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się trudności w przełykaniu śliny i duszności, utrzymuje się chrypka, szyja jest opuchnięta lub obserwuje się spadek bądź przyrost masy ciała, bezsenność lub nadmierną senność.
USG tarczycy jest jednym z zalecanych badań profilaktycznych, które warto wykonywać, aby zwiększyć szanse na szybką diagnozę i wyleczenie.
Jak przygotować się do badania?
Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent, który zamierza wykonać badanie, nie musi być na czczo – badanie można wykonać o każdej porze dnia. Aby zachować komfort warto założyć wygodne ubranie, które nie zasłoni szyi.