Badanie umożliwia ocenę narządów miąższowych jamy brzusznej: wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, śledziony, nerek, trzustki oraz pęcherza moczowego. Ocena zalegania moczu po mikcji (opróżnieniu pęcherza) pozwala stwierdzić czy zalegająca objętość w pęcherzu przekracza normę (30 ml), a zatem pozwala na zdiagnozowanie zaburzeń oddawania moczu (u kobiet) lub przerostu gruczołu krokowego (u mężczyzn).
Na czym polega badanie?
Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas badania pacjent leży, a lekarz wykonuje badanie ultrasonografem przesuwając głowicę urządzenia po ciele pacjenta. W przypadku, gdy zalecana jest ocena zalegania moczu po mikcji, pacjent w trakcie badania udaje się do toalety i opróżnia pęcherz, a następnie lekarz przeprowadza ocenę zawartości pęcherza po raz drugi.
Kiedy wykonuje się to badanie?
Wskazaniem do wykonania badania są trudności z oddawaniem moczu, częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy, naglące parcia, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, ale również podejrzenie powiększenia przerostu gruczołu krokowego (prostaty).
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem należy pozostać na czczo przez 6 godzin, a 2 godziny przed samym badaniem wskazane jest wypicie ok 1,5 litra wody niegazowanej i powstrzymanie się przed oddaniem moczu.