Okres ciąży to dla organizmu kobiety bardzo intensywny czas. Związane jest to z tym, że organizm kobiety oprócz zaspokojenia swoich własnych potrzeb musi również dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych do płodu, aby zapewnić stabilny oraz równomierny wzrost i rozwój. Nieprawidłowa dieta może prowadzić do różnego rodzaju komplikacji, dlatego tak ważnym jest, aby wszystkie kobiety w ciąży, a nawet kobiety, które dopiero planują zajście w ciążę skupiły się na odpowiednim odżywieniu organizmu.
Suplementacja
Na samym początku wspomnę o suplementacji, która jest szczególnie istotna w ciąży.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kobiety w ciąży powinny włączyć suplementację składnikami takimi jak:
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – odpowiednia ilość DHA w diecie kobiet ciężarnych sprzyja prawidłowemu rozwojowi płodu na poziomie komórkowym, a w konsekwencji zapewnia prawidłową ostrość wzroku oraz prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka. Dodatkowo wpływa również na obniżenie ryzyka wystąpienia depresji u matki.
Zaleca się suplementację co najmniej 200 mg DHA u wszystkich ciężarnych.
Witamina D – w przypadku witaminy D jej stosowanie jest zalecane dla całości ogółu populacji Polskiej. Nie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży. Zaleca się, aby w okresie ciąży oraz laktacji u kobiet bez obciążeń sugerujących deficyt witaminy D i prawidłowym BMI stosować suplementację 1500-2000 IU witaminy D na dobę. W przypadku kobiet z BMI większym niż 30 kg/m2 można rozważyć zastosowanie dawki 4000 IU na dobę, jednakże najlepszą opcją będzie wykonanie badania 25(OH)D, które oceni zawartość tej witaminy w naszym organizmie i na jej podstawie lekarz lub dietetyk zaleci odpowiednią dawkę.
Jod – w trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jod. Zaleca się włączenie suplementów z jodem w okresie przedkoncepcyjnym i we wczesnej ciąży. Dzięki temu możemy zredukować ryzyko upośledzenia umysłowego u noworodka. Pomimo jodowania soli, Europa wciąż pozostaje regionem niedoboru tego pierwiastka. Należy przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie na jod u ciężarnych jest około 1,5 razy większe. Najlepszym źródłem jodu w diecie jest nabiał, jajka, ryby i jodowana sól. Dodatkowo należy pamiętać, że fluor, dodawany w wielu krajach powszechnie do wody pitnej jest pierwiastkiem, który stosunkowo łatwo wypiera jod z organizmu.
Kwas foliowy – zgodnie z aktualna wiedzą rekomenduje się, aby w okresie prokreacyjnym, czyli w okresie, w którym kobieta jest zdolna (biologicznie) do urodzenia dziecka, stosować suplementację kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/d jako uzupełnienie naturalnej, bogatej w foliany diety. Odpowiednia podaż kwasu foliowego uzależniona jest od okresu ciąży, ryzyka niedoboru folianów w organizmie lub zwiększonego ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej
* Żelazo – w przypadku żelaza nie ma konieczności jego suplementacji, o ile jego poziom w organizmie kobiety jest w normie. W suplementacji żelazem bardzo istotne jest, aby utrzymać jego stężenie na odpowiednim poziomie. Według zaleceń PTGiP (Polskie Towarzystwa Ginekologów i Położników) zaleca się kontrolowanie poziomu ferrytyny we krwi na pierwszej wizycie położniczej, a następnie w 15-20, 27-32, 33-37, 38-39 tygodniu ciąży. Nadmierna podaż żelaza może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu II lub cukrzycy ciążowej. Dlatego na samym początku warto sprawdzić, czy w naszym przypadku włączenie suplementacji preparatami z żelazem jest konieczne.
Podsumowanie
Okres ciąży to bardzo wzmożony czas dla organizmu kobiety, dlatego bardzo istotne jest, aby zadbać o swoje własne zdrowie, ale również o zdrowie przyszłego dziecka. Jest to specjalny czas, który wymaga od nas zwracania dużo większej uwagi na to co jemy oraz jak wygląda nasz styl życia.
Bibliografia
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Mariusz Zimmer i in., Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020
W Centrum Medycznym AMEDS oferujemy pacjentkom kompleksową opiekę ginekologiczną i położniczą.
Nasi lekarze prowadzą ciążę od momentu jej potwierdzenia aż do rozwiązania, a proces monitorowania przebiegu ciąży wspierany jest regularnymi badaniami laboratoryjnymi i diagnostycznymi USG.
Pobrania materiału na badania laboratoryjne wykonujemy w naszym gabinecie zabiegowym, gdzie kobiety w ciąży obsługiwane są poza kolejnością, zaś badania ultrasonograficzne wykonujemy na najwyższej klasy aparatach USG – Samsung V8 oraz Voluson S10 Expert – które zapewniają doskonałe obrazowanie i precyzyjne pomiary parametrów. Badanie USG 4D nagrywamy na nośnik USB, który jest wspaniałą pamiątką z okresu ciąży.
Współpraca lekarzy specjalistów z dietetykiem jest niewątpliwie dodatkowym cennym atutem naszej kompleksowej oferty dla pacjentek.