SKONTAKTUJ SIĘ

MEDIA O NAS

29 września 2016
selectmdx-4

TVP 1 Wiadomości
SelectMDx™

W wczorajszym głównym wydaniu „Wiadomości” w programie pierwszym telewizji polskiej dr n. med. Marek Filipek oraz dr Stefan W. Czarniecki opowiadali o badaniu SelectMDx™ Liquid Biopsy, które zostało wykonane po raz pierwszy w Polsce, a drugi w Europie 30 sierpnia 2016 r. przez AMEDS Centrum Medyczne we współpracy z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Płynna biopsja prostaty – SelectMDx Liquid Biopsy  jest przeznaczona dla pacjentów, u których rozważa się wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji. Jest to badanie pozwalające na procentową ocenę prawdopodobieństwa wykrycia raka prostaty podczas biopsji. Obecnie w celu wykrycia raka prostaty najczęściej stosowane są biopsje gruboigłowe. Jednak ta technika może nie być w stanie wykryć małego ogniska nowotworu. Natomiast płynna biopsja prostaty posiada tę ogromną zaletę, że jest w stanie wykryć nadekspresję mRNA genów związanych z agresywną postacią raka stercza. Dzięki temu badanie to oszczędza Pacjentom wielu niepotrzebnych niedogodności, które mogą być spowodowane biopsją gruboigłową.

Spośród prawie 2 mln biopsji prostaty wykonywanych każdego roku na świecie, ocenia się, że zaledwie 30% ma wynik dodatni. W razie utrzymujących się podejrzeń choroby nowotworowej zabieg ten najczęściej jest powtarzany. Płynna biopsja prostaty może pozwolić na uniknięcie kolejnej, a może nawet pierwotnej biopsji. W kontraście do biopsji gruboigłowej gruczołu krokowego, płynna biopsja prostaty – SelectMDx™ Liquid Biopsy daje możliwość wykrycia obecności ukrytych komórek nowotworowych w obrębie stercza. Dzięki płynnej biopsji prostaty możliwe jest przede wszystkim bardziej precyzyjne zidentyfikowanie grupy Pacjentów, u których wykonanie tradycyjnej biopsji stercza jest faktycznie konieczne.

Badanie polega na pobraniu próbki moczu, po uprzednim badaniu per rectum gruczołu krokowego wykonywanego przez wykwalifikowanego lekarza specjalistę urologa. Następnie materiał analizowany jest pod kątem zawartości i poziomu mRNA genów DLX1 i HOXC6, których nadprodukcja występuje u mężczyzn z nowotworem istotnym klinicznie. SelectMDx™ Liquid Biopsy pozwala na oszacowanie prawdopodobieństwa ewentualnego wykrycia komórek rakowych podczas biopsji, jak również jest w stanie przewidzieć prawdopodobieństwo czy nowotwór będzie znacząco złośliwy czy nie. Zabieg jest zupełnie nieinwazyjny.

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx™ Liquid Biopsy  jest przełomowym badaniem w dziedzinie urologii onkologicznej. Jest to innowacyjne narzędzie dla lekarzy, dzięki któremu mogą oni zapobiec wielu niezasadnie przeprowadzanym biopsjom, które są zabiegami niosącymi za sobą ryzyko powikłań. Stosowanie badań potwierdzających zasadność przeprowadzania biopsji, może umożliwić pacjentom uniknięcie przykrych doznań towarzyszących temu zabiegowi, takich jak: stres, uszkodzenie ciała, obecność krwi w nasieniu, zatrzymanie moczu czy krwiomocz. Dodatkowo przed wykonaniem i po wykonaniu biopsji konieczne jest przyjmowania antybiotyków. Badanie to najprawdopodobniej w najbliższym czasie zastąpi PCA3 ze względu na większa dokładność.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80
kontakt@ameds.pl

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

Nasza infolinia obsługuje obie kliniki: w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.
Rezerwując termin wizyty, prosimy o zaznaczenie, w której lokalizacji ma odbyć się konsultacja.

WYSZUKAJ