SKONTAKTUJ SIĘ

MEDIA O NAS

17 maja 2017
AMEDS-artukul-EMJ

Praca naukowa w EMJ
dr Stefan W. Czarniecki

W diagnostyce w kierunku raka prostaty, w sytuacji kiedy wyniki badania PSA są podwyższone, bardzo często kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji grubo igłowej. Niestety w wielu przypadkach wyniki biopsji są z różnych powodów błędnie ujemne. Rodzi się więc pytanie, jak powinna wyglądać rzetelna i skuteczna diagnostyka nowotworu stercza, skoro procedura stosowana obecnie nie jest właściwa.

Nasz urolog dr Stefan W. Czarniecki wraz z bratem dr Marcinem Czarnieckim – radiologiem oraz ze specjalistami z USA i Hiszpanii: dr Juan Gómez Rivas, dr Mario Alvarez-Maestro, dr Moises Rodriguez Socarras, oraz Profesor Stacy Loeb napisali ciekawy artykuł na temat tego, czy i kiedy biopsja gruczołu krokowego jest faktycznie konieczna w przypadku wykrywania raka prostaty. To pytanie nurtuje wielu pacjentów i lekarzy. Praca naukowa pojawiła się w uznanym czasopiśmie „EMJ EUROPEAN MEDICAL JOURNAL”.

Artykuł, który został opublikowany, omawia jakie występują ograniczenia stosowania oznaczeń stężenia PSA, ograniczenia dotyczące tradycyjnej biopsji prostaty, a także nowoczesne narzędzia diagnostyczne, takie jak płynna biopsja prostaty, fuzyjna biopsja stercza oraz rezonans magnetyczny gruczołu krokowego w diagnostyce. Antygen specyficzny dla prostaty (PSA) jest obecnie głównym narzędziem wykrywania nowotworu prostaty. Niestety jednak PSA jest ograniczone ze względu na swoistość i wrażliwość. Ta sytuacja stawia urologów, nie korzystających z nowoczesnych metod diagnostycznych, przed pytaniem bez słusznej odpowiedzi. Artykuł jest również przeglądem dostępnych narzędzi, które mają zastosowanie w sytuacji, gdy PSA jest podwyższone, a wyniki biopsji są negatywne. To znaczy nie pokazują obecności komórek nowotworowych w obrębie stercza.

Serdecznie zapraszamy do lektury całego artykułu.

 

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ