SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

4 grudnia 2017
wszy, owsiki, świerzb

Wszy, owsiki, świerzb
– jak zapobiegać i jak leczyć?

Chodząc do żłobka, przedszkola i szkoły dzieci narażone są na różne infekcje wirusowe, bakteryjne oraz pasożytnicze. Wśród tych ostatnich najczęstsze są wszy, owsiki oraz świerzb. Są to infekcje, które zazwyczaj wymagają konsultacji z lekarzem.  

Wszy – objawy infekcji i sposoby leczenia 

W przypadku, gdy dziecko drapie się po głowie lub zgłasza swędzenie skóry głowy, należy dokładnie obejrzeć włosy w poszukiwaniu jaj pasożytów (gnid) oraz skórę głowy w poszukiwaniu wszy.  Jeżeli znajdziemy wszy lub gnidy, należy zastosować preparat apteczny likwidujący pasożyty. Szampon dostępny bez recepty w aptece powinien być skuteczny na obie formy pasożyta. Kuracji należy poddać domowników. Proszę pamiętać o zmianie (pranie i prasowanie w wysokiej temperaturze) pościeli, ręczników oraz wypraniu czapek. Wszy nie przenoszą chorób, mogą powodować reakcje alergiczne na skórze głowy. Prawidłowe leczenia pozwoli na pozbycie się pasożyta u wszystkich domowników i zapobiegnie uciążliwym nawrotom.

Owsiki – objawy infekcji i sposoby leczenia 

Owsica to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego. Główny objaw to świąd okolicy odbytu. Przy długotrwałym zakażeniu owsikami występują: bladość skóry, bóle brzucha, brak apetytu, nadpobudliwość. U dziewczynek może dochodzić do stanu zapalnego sromu.  Owsiki można zobaczyć gołym okiem na skórze w tej okolicy – zwłaszcza w nocy. Leczenie polega na podaniu leku przeciwpasożytniczego wszystkim domownikom oraz wypraniu bielizny, ręczników i pościeli w temp min 60C.

Świerzb – objawy infekcji i sposoby leczenia 

Świerzb jest roztoczem, który bytuje na zewnętrznej warstwie skóry człowieka. Pasożyt ten wywołuje nasilone swędzenie skóry oraz wysypkę. Świąd skóry nasila się w nocy oraz po kąpieli. W przypadku, kiedy świerzb pojawi się na skórze dziecka widoczne są drobne strupki spowodowane ciągłym drapaniem się. Czasami dochodzi do nadążenia bakteryjnego skóry. Świerzb leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu do skóry, praniu bielizny oraz ręczników. Leczeniu poddajemy wszystkich z bliskiego otoczenia dziecka.

Należy pamiętać, ze w przypadku jakichkolwiek watpliwości dotyczących objawów lub leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. 

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80
kontakt@ameds.pl

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

Nasza infolinia obsługuje obie kliniki: w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.
Rezerwując termin wizyty, prosimy o zaznaczenie, w której lokalizacji ma odbyć się konsultacja.

WYSZUKAJ