SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

6 maja 2017
usg jader

USG jąder – na czym polega badanie
i kiedy należy je wykonać?

USG jąder to jedno z podstawowych badań wykonywanych w celu diagnostyki wszelkiego rodzaju schorzeń moszny oraz jej zawartości. W skład moszny wchodzą: jądra, powrózek nasienny oraz najądrza. Badanie jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania, dodatkowo nie jest obarczone ryzykiem powikłań po zabiegowych. USG jąder wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i można je powtarzać w razie potrzeby nawet wielokrotnie w ciągu roku.

USG jąder – na czym polega badanie?

Podczas badania USG jąder wykorzystuje się technologię ultradźwięków, w celu uwidocznienia tkanek, które zostają poddane ocenie w tracie procedury. Do badania wykorzystuje się specjalny aparat, składający się z głowicy, emitującej ultradźwięki oraz monitora, obrazującego badane tkanki. Ta technologia umożliwia ocenę skóry, narządów podskórnych, a także zaobserwowanie ewentualnych zmian patologicznych. USG jąder wykonuje specjalnie przeszkolony lekarz radiolog. W trakcie badania pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji leżącej na plecach. Lekarz wykonujący USG nakłada na badany narząd specjalny żel, ułatwiający poruszanie się głowicy po mosznie oraz przenikanie ultradźwięków. Podczas USG jąder oceniane są:

 • Wielkość jąder i najądrzy
 • Budowa jąder i najądrzy
 • Struktura jąder i najądrzy
 • Ilość płynu w worku mosznowym

Możliwe są do wykrycia: torbiele, zmiany pourazowe, guzy, a także żylaki powrózka nasiennego, co jest szczególnie ważne w diagnostyce niepłodności mężczyzn.

Na koniec badania pacjent otrzymuje ligninę do wytarcia żelu z obszaru moszny. Lekarz pokazuje oraz interpretuje wyniki badania, a także przedstawia ewentualne zalecenia dotyczących dalszej diagnostyki lub podjęcia ewentualnego możliwego leczenia, w przypadku nieprawidłowości. Pacjent na zakończenie otrzymuje wynik w postaci zdjęć oraz wniosków radiologa.

USG jąder – jakie są wskazania do wykonania badania?

Podstawowym wskazaniem do wykonania USG jąder jest ocena ewentualnych guzów moszny, a także zaobserwowane przez pacjenta zmiany, powiększenia w obszarze moszny oraz odczuwalny ból czy opuchlizna. Dodatkowe wskazania do USG jąder to:

 • Diagnostyka niepłodności
 • Wnętrostwo – w celu ustalenia położenia jąder
 • Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego
 • Rutynowe badanie diagnozujące raka jąder
 • Urazy jąder
 • Ocena skutków dotychczasowego leczenia różnych schorzeń urologicznych
 • Podejrzenie przepukliny mosznowej

Często badanie budzi wśród mężczyzn stres i wstyd, jednak zupełnie niepotrzebnie. Dla lekarza przeprowadzającego badanie jest to zwyczajna procedura diagnostyczna. USG jąder wykonywane jest w intymnych warunkach, w procedurze uczestniczy wyłącznie lekarz i pacjent. Warto pamiętać, że profilaktyka jest niezmiernie ważna w przypadku większości chorób, zazwyczaj im wcześniejsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie USG jąder można wykonać w dogodnym dla siebie terminie, w kameralnych, dyskretnych warunkach. Badanie zazwyczaj trwa do 30 minut.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ