SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

23 czerwca 2017
usg jamy brzusznej

USG jamy brzusznej –
badanie profilaktyczne i monitorujące

USG jamy brzusznej to jedno z najbardziej popularnych badań ultrasonograficznych, czyli takich badań obrazowych, które wykorzystują technologię ultradźwięków. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, a także przeprowadzane w czasie rzeczywistym. Pacjent po wykonaniu USG jamy brzusznej otrzymuje jego wynik od razu. Badanie to wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i monitorujących proces leczenia. U osób dorosłych powinno być też wykonywane profilaktycznie raz na 24 miesiące. Procedura pozwala na ocenę  stanu i funkcjonowania narządów jamy brzusznej, w tym: wątroby wraz z drogami żółciowymi, nerek, trzustki, śledziony, Poza oceną narządów jamy brzusznej badanie pozwala na ocenę dużych naczyń zarówno tętniczych (aorta) jak i żylnych.

Jakie mogą być wskazania do wykonania USG jamy brzusznej?

Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia badania USG jamy brzusznej należą:

  • Bóle brzucha
  • Wyczuwalne podczas dotyku guzy
  • Problemy z trawieniem i prawidłowym wypróżnianiem
  • Znaczna, nieintencjonalna utrata wagi ciała
  • Podejrzenie kamicy nerkowej lub żółciowej
  • Urazy brzucha
  • Powtarzające się biegunka i/lub wymioty
  • Choroby nowotworowe
  • Podejrzenie nieprawidłowości, dotyczących narządów wewnętrznych jamy brzusznej
  • Utrata apetytu

USG jamy brzusznej – jaki jest cel i przebieg badania?

Celem USG jamy brzusznej jest przede wszystkim ocena stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej oraz w przypadku pojawiających się niepokojących objawów (np. powtarzające się bóle brzucha) zdiagnozowanie ich źródła i przyczyny. Dzięki USG jamy brzusznej lekarz jest w stanie wykryć ewentualne zmiany ogniskowe lite (guzy) lub torbiele i oraz stwierdzić możliwe powiększenie narządów. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej, chyba że lekarz przeprowadzający procedurę zaleci inaczej. Pacjent kładzie się na leżance na plecach, tak aby brzuch był odkryty, lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny żel, który usprawnia poślizg głowicy oraz ułatwia penetrację fal ultradźwiękowych. Badanie trwa około 15 minut. Na 5-6 godz. przed wykonaniem USG jamy brzusznej nie należy spożywać pokarmów. W przypadku badania celowanego na układ moczowy około 1-2 godz. przed powinno się wypić około 1 litr wody niegazowanej lub nie słodzonej herbaty i nie korzystać z toalety. Bezpośrednio przed przystąpieniem do USG nie wolno palić papierosów, ponieważ połykane powietrze  może znacząco pogorszyć obraz. USG jamy brzusznej wykonywane jest zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, można je także powtarzać wielokrotnie.

W AMEDS Centrum Medyczne wykonujemy badanie USG jamy brzusznej z oceną zalegania i łączny czas badania wraz z umówieniem wyników i zaleceń to około 30 minut.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80
kontakt@ameds.pl

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

Nasza infolinia obsługuje obie kliniki: w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.
Rezerwując termin wizyty, prosimy o zaznaczenie, w której lokalizacji ma odbyć się konsultacja.

WYSZUKAJ