SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

2 stycznia 2018
ospa wietrzna, szkarlatyna, odra

Ospa wietrzna, szkarlatyna, odra
– jakie są objawy, przebieg i możliwe sposoby leczenia?

Wiele chorób wieku dziecięcego, szczególnie wirusowych, przebiega z gorączka i wysypką. Przy opisywaniu objawów ważny jest charakter wysypki np. plamista, grudkowa, pęcherzowa, intensywność jej koloru, zajęty obszar. Jeśli chodzi o gorączkę, to czas jej wystąpienia i odpowiedź na leki przeciwgorączkowe. Nie sposób wymienić wszystkie  choroby wieku dziecięcego, w przebiegu których pojawia się wysypka i gorączka. Nie zawsze objawy są jasne i jednoznaczne, nie zawsze oznaczają one jedynie łagodną infekcję wirusową,  dlatego tak ważne jest by skonsultować pacjenta z lekarzem. Oto przykłady najczęstszych chorób  zakaźnych  przebiegających z wysypką i z gorączką.

Ospa wietrzna – na czym polega choroba?

Ospa wietrzna top bardzo zakaźna choroba z wysypką  pęcherzową, pojawiającą się na twarzy, owłosionej skórze głowy, na tułowiu i kończynach. Ospa wietrzna może również powodować występowanie zmian na spojówkach, śluzówkach jamy ustnej i narządów płciowych. Wysiew przebiega rzutami przez 5-6 kolejnych dni, zwykle towarzyszy mu gorączka. Dodatkowo świąd i drapanie ułatwiają zakażenia bakteryjne  skóry. Przy prawidłowym leczeniu, ospa wietrzna ustępuje w ciągu 7-8 dni. Wykwity przysychają w strupki, które odpadają bez blizn i zostają drobne przebarwienia lub odbarwienia  skóry, które  również ustępują w miarę upływu czasu. Blizny pozostają jedynie po zakażonych wykwitach, dlatego  dziecko powinno być skonsultowane przez lekarza celem wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

 

Szkarlatyna – jakie są objawy?

Szkarlatyna to choroba o etiologii bakteryjnej, wywołana przez paciorkowca. Wysypka pojawia się w 2-3 dobie, występuje wysoka gorączka, często z silnym bólem gardła, bólem brzucha, wymiotami, pogorszeniem samopoczucia. Szkarlatyna, charakteryzuje się wysypką drobnogrudkowo-plamista, od bladoróżowej do czerwonej. Najintensywniejsza w najbardziej ucieplonych miejscach , tj. podbrzusze, pachwiny, pod pachami. Wolny pozostaje obszar miedzy fałdami nosowo- wargowymi i wokół ust. Szkarlatyna wymaga podania odpowiedniego antybiotyku, nieleczona  może spowodować poważne  konsekwencje.

Odra – jak leczyć?

Odra to obecnie rzadka choroba, dzięki powszechnym szczepieniom ochronnym. Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów należą: wysoka gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek, pojawia się gruboplamista żywo czerwona wysypka, początkowo na twarzy, a następnie na  tułowiu,  kończynach. Wysypka ustępuje w tej samej kolejności w jakiej się pojawiła. Po wysypce pozostają brunatne przebarwienia, skóra sprawiać może wrazenie brudnej. Niestety odra powodować może poważne powikłania.

 

 

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80
kontakt@ameds.pl

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

Nasza infolinia obsługuje obie kliniki: w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.
Rezerwując termin wizyty, prosimy o zaznaczenie, w której lokalizacji ma odbyć się konsultacja.

WYSZUKAJ