SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

18 września 2017
densytomeria

Densytometria
– badanie diagnozujące osteoporozę

Osteoporoza to choroba, która polega na stopniowym zaniku tkanki kostnej, co bezpośrednio prowadzić może do częstych złamań. Światowa Organizacja Zdrowia ją zaliczyła nawet do chorób cywilizacyjnych, ze względu na jej powszechność. Podstawowym badaniem diagnozującym osteoporozę jest densytometria. Najczęściej zachorowalność odnotowuje się w okresie 5-6 dekady życia i co ciekawe częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn, jednak nie można wykluczyć ich zupełnie z grupy ryzyka. Za czynniki, powodujące osteoporozę uważa się przede wszystkim:

 • naturalne procesy, związane z osłabieniem tkanki kostnej, które zachodzą w organizmie każdego człowieka;
 • obciążenie genetyczne;
 • skłonność do złamań;
 • stosowanie niektórych leków (zmniejszających krzepliwość, przeciwpadaczkowych, uspakajających, hormonoterapii w leczeniu raka stercza);
 • niski poziom estrogenów;
 • także tryb życia – brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta – uboga w wapń, witaminę D, używki to główni winowajcy

Densytometria, czyli inaczej badanie densytometryczne, jest to rodzaj badania rentgenowskiego. To procedura, wykonywana w celu oceny stanu gęstości mineralnej kości, jest to też podstawowe narządzie diagnostyczne w kierunku osteoporozy i/lub osteopenii (uznawana za wczesne stadium osteoporozy). Densytometria wykorzystuje promieniowanie RTG, które pozwala na ocenę ubytku masy kostnej, dzięki temu możliwa staje się zarówno diagnostyka, jak i ocena ryzyka zachorowania na osteoporozę w przyszłości. Badanie nie jest skomplikowane i nie należy do bolesnych. Niemniej jednak, zdecydowaną jego wadą może być relatywna szkodliwość promieniowania dla zdrowia człowieka, dlatego pomiar ten można wykonywać nie częściej niż raz na 2 lata, co może znacznie utrudniać zarówno możliwości diagnostyczne, jak i śledzenie przebiegu ewentualnego leczenia.

Densytometria – czy istnieje alternatywa?

Na szczęście, dzisiejszy postęp na rynku medycznym spowodował pojawienie się innowacyjnej procedury diagnostyczno-badawczej. Jest to densytometria kości Echolight, czyli najbardziej nowoczesna metoda pomiaru tkanki kostnej i nie tylko. Echolight jest procedurą, która w swoim pomiarze, zamiast niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania rentgenowskiego, wykorzystuje fale o częstotliwości radiowej. Ta rewolucyjna metoda pozwala na:

 • pomiar gęstości kości (BMD),
 • kompleksową analizę składu ciała (BCI),
 • określenie wskaźników T-score i Z-score.

Densytometria kości Echolight – jakie są zalety i jak przebiega badanie?

Densytometria Echolight to najbardziej nowoczesna metoda badania ogólnego stanu kości, a do jej największych zalet należą:

 • możliwość regularnego powtarzania badania – dzięki temu możliwy staje się adekwatny monitoring stanu zdrowia oraz postępów leczenia,
 • bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do szkodliwego promieniowania RTG, technologia Echolight wykorzystuje fale o częstotliwości radiowej,
 • dokładny i w pełni miarodajny pomiar – aparat stosuje specjalny algorytm, który identyfikuje powierzchnię kości za pomocą sekwencji obrazów echograficznych, co zmniejsza znacząco ryzyko zafałszowania wyniku,
 • wielozadaniowość – dzięki Echolight możliwy staje się pomiar nie tylko gęstości kości ale również innych znaczących czynników np. procentowy pomiar tkanki tłuszczowej.

Densytometria kości Echolight nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań, jest przeprowadzana w pozycji leżącej i przypominać może procedurę badania USG. Aparat pomiarowy składa się z monitora, na którym wyświetlany jest obraz pomiaru oraz głowicy, którą osoba wykonująca badanie porusza po powierzchni skóry pacjenta. Podczas zabiegu bada się gęstość szyjki kości udowej oraz/lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest to badanie proste i krótkie, zajmuje zaledwie kilka minut. Badanie jest już dostępne w AMEDS Centrum Medyczne.

 

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ