SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

31 października 2017
czy warto szczepic dziecko przeciw grypie

Czy warto szczepić dziecko przeciw grypie?

Jesień i zima to sezon zachorowalności na infekcje dróg oddechowych wśród dzieci. Grypa jest najpowszechniejszą z nich, jest chorobą zakaźną, rozprzestrzenia się poprzez wirusa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy spędzić krótką chwilę przy kichającym chorym, żeby również stać się nieszczęśliwym posiadaczem grypy.  Dlatego też dzieci w przedszkolach lub szkołach tak szybko zarażają się od siebie. Jest to ciężka choroba, której niewłaściwe leczenie prowadzić do poważnych konsekwencji oraz powikłań. Warto mieć podstawowe pojęcie, jakie mogą być objawy grypy i jak skutecznie odróżnić ją od zwykłego przeziębienia. Jednak jeśli pojawiają si e jakiekolwiek wątpliwości, należy zgłosić się wraz z dzieckiem do pediatry. Wiele osób zastanawia się też, czy warto szczepić dziecko przeciw grypie.

Czy warto szczepić dziecko przeciw grypie i jak odróżnić ją od przeziębienia?

W początkowej fazie ciężko jest nam odróżnić objawy grypy od zwykłego przeziębienia. Jest to z resztą jeden z powodów, dla których zastanawiamy się nad tym, czy warto szczepić dziecko przeciw grypie. Rzeczywiście łatwo pomylić objawy grypy z przeziębieniem, natomiast podstawowa różnica dotyczy przebiegu choroby. Po krótkim okresie inkubacji następuje ostry i gwałtowny początek choroby. Pojawia się także wysoka gorączka, przekraczająca często 39-40 stopni.

Najbardziej charakterystyczne objawy grypy, to:

 • Silny ból gardła
 • Bóle mięśni i kości
 • Dreszcze
 • Silne osłabienie organizmu
 • Bóle brzucha
 • Nasilony kaszel
 • Wymioty i/lub biegunka
 • Znaczny brak apetytu

Aby w 100% potwierdzić zachorowanie na grypę, można wykonać testy immunofluorescencyjne, nie są one jednak zbyt popularne. Często zdarza się, że początkowe objawy grypy mylone są z przeziębieniem i w związku z tym nie zostaje podjęte odpowiednie leczenie, co może to prowadzić do powikłań. Dlatego właśnie warto rozważyć czy warto szczepić dziecko przeciw grypie. Do potwierdzenia zachorowania na grypę wystarczą typowe objawy i badanie lekarza. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Czy warto szczepić dziecko przeciw grypie – jakie są argumenty „za”?

Pytanie czy warto szczepić dziecko przeciw grypie wielokrotnie budzi spore kontrowersję. Dzieje się tak między innymi dlatego, że prawdopodobnie jest tylu samo zwolenników, co przeciwników tego rozwiązania, specjaliści są jednak zdania, iż warto szczepić dziecko przeciw grypie.  Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania po kontakcie z wirusem lub eliminuje objawy choroby. Warto rozważyć zaszczepienie w każdym wieku, a szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych, ponieważ są one najbardziej narażone na niebezpieczne powikłania.

Do najczęstszych powikłań należą:

 • Zapalenie płuc
 • Zapalenie mięśni, w tym mięśnia sercowego
 • Zapalenie stawów
 • Zaostrzenie chorób przewlekłych

Szczepienie zalecane jest także u niemowląt od 6 miesiąca życia i kobiet w ciąży.

 

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ