SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

23 listopada 2017
ból gardła

Jak leczyć ból gardła i gorączkę u dzieci?

Ból gardła jest bardzo częsty u dzieci. Może być spowodowany różnymi przyczynami. Najczęściej ból gardła  jest wywołany infekcją wirusową. Wówczas dziecko zgłasza ból, swędzenie, drapanie w gardle, obserwujemy również gorączkę, która dobrze reaguje na leki przeciwgorączkowe. W przypadku bólu gardła i gorączki możemy leczniczo podać preparat ibuprofenu  oraz leki odkażające do gardła w postaci sprayu lub tabletek do ssania, warto jednak każdorazowo skonsultować objawy z lekarzem pediatrą.

Czasem bólowi gardła oraz gorączce towarzyszy zapalenie spojówek, katar i kaszel. Ból gardła z gorączką oraz wysypką na dłoniach i stopach jest potocznie zwany bostonką. Jest to choroba wirusowa (wywołana przez enterowirusa  – Coxackie), stosujmy wówczas również leczenie objawowe.

Ból gardła – kiedy może zwiastować anginę?

Jeżeli u dziecka obserwujemy silny ból gardła, problemy z przełykaniem śliny oraz pokarmów, wysoką gorączkę, wymioty (częstsze u młodszych dzieci) oraz ból brzucha możemy podejrzewać infekcję bakteryjną  – anginę. Angina jest to zapalenie migdałków podniebiennych oraz gardła wywołane przez bakterię – paciorkowca. Aby odróżnić bakteryjne zapalenie gardła od infekcji wirusowej można wykonać Strep test. Jest to szybkie (wynik w około 5 minut), bezbolesne badanie wymazu z gardła umożliwiające wykrycie paciorkowca w gardle. W przypadku wyniku ujemnego unikamy niepotrzebnej antybiotykoterapii, a w przypadku wyniku dodatniego  możemy natychmiastowo zastosować antybiotyk. Dzięki temu możemy uniknąć późnych powikłań nie leczonej  infekcji paciorkowcowej  czyli uszkodzenia nerek i serca.

Ból gardła, a szkarlatyna i płonica

W przypadku bólu gardła oraz gorączki musimy pamiętać również o szkarlatynie czyli płonicy. Jest to paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych z towarzyszącą wysypka drobnoplamistą na tułowiu, rumieniem na policzkach oraz językiem „malinowym”. Infekcja ta wymaga zastosowania antybiotykoterapii.  Ból gardła oraz gorączka wymaga konsultacji pediatrycznej w celu odróżnienia infekcji wirusowej (którą możemy leczyć objawowo) od infekcji bakteryjnej (która wymaga leczenia odpowiednim antybiotykiem).

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ