SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

5 lipca 2017
badanie USG tarczycy

Badanie USG tarczycy
jakie są wskazania do wykonania?

Badanie USG tarczycy to najbardziej podstawowe badanie tego organu, które wykonuje się z wykorzystaniem technologii ultrasonograficznej. Pozwala na wykrycie ewentualnych guzków, torbieli lub innych zmian, co nie jest możliwe w przypadku diagnostyki laboratoryjnej bądź podczas badania fizykalnego. Jest stosowane zarówno w celach diagnostycznych, na przykład przy niedoczynności lub nadczynności tarczycy, jak również jako monitoring dotychczasowego leczenia.

Badanie USG tarczycy jest badaniem absolutnie nieinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym, można je powtarzać wielokrotnie, dodatkowo procedura ta jest ogólnodostępna oraz mało kosztowna. Nie ma również przeciwwskazań dotyczących ograniczeń wiekowych. Badanie USG tarczycy pozwala lekarzowi na określenie wielkości, kształtu, struktury oraz wszelkich ewentualnych nieprawidłowości dotyczących tarczycy.

Kiedy należy wykonać badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest najczęściej zalecane przez lekarzy w przypadku pojawiania się nieprawidłowości podczas diagnostyki laboratoryjnej zazwyczaj, kiedy poziom hormonu tarczycy TSH odbiega od normy. W takiej sytuacji celem badania jest pogłębienie diagnostyki w kierunku niedoczynności lub nadczynności tarczycy i/lub stwierdzenia czy choroba jest autoimmunologiczna, tak jak w przypadku choroby Hashimoto. Kolejnym przypadkiem, kiedy specjalista kieruje na badanie USG tarczycy, to sytuacja, kiedy przy badaniu fizykalnym poprzez dotyk, stwierdza się widoczne powiększenie, spuchnięcie, obrzęk w okolicach szyi, co może być objawem torbieli, guzów lub innych zmian tarczycy. Dla osób, które leczą się w związku z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, badanie USG tarczycy jest jednym z podstawowych badań monitorujących przebieg dotychczasowego leczenia. W przypadku wykrycia niepokojących zmian podczas USG, lekarz najprawdopodobniej zleci biopsję, która oceni czy są one łagodne czy też mogą być objawem raka tarczycy. Specjaliści uważają, że w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu tarczycy, ma on relatywnie dobre rokowania. W związku z tym warto wykonywać to badanie profilaktycznie co najmniej raz na 2 lata.

Jak wygląda w praktyce badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest dość krótkie i nie wymaga specjalnego przygotowania się od pacjenta. Wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na obszar szyi pacjenta specjalny żel, który ułatwia penetracje fal ultradźwiękowych oraz poruszanie się głowicy USG. Całość badania trwa zaledwie kilka minut. Wyniki są dostępne od razu i przedstawione w formie opisu, do którego dołączane są zdjęcia ultrasonograficzne.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie USG tarczycy można wykonać w dogodnie wybranym przez siebie terminie w kameralnych warunkach.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ