SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

25 maja 2017
usg-piersi

Badanie USG piersi – podstawowe badanie
w diagnostyce nowotworowej

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. W początkowym stadium zazwyczaj rozwija się zupełnie bezobjawowo, natomiast w miarę postępu choroby pojawiać się mogą: wyczuwalne guzy, wycieki z brodawek, asymetria piersi, nadmierne wciągnięcie brodawek, obrzęki na skórze piersi, powiększone węzły chłonne. Nowotwór piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium choroby daje szansę na całkowite wyleczenie. Nie ma jednak możliwości wykrycia raka we wczesnej fazie wyłącznie na podstawie objawów, dlatego zalecane jest wykonanie profilaktycznych badań obrazowych w kierunku raka piersi – często jest to badanie USG piersi.

Badanie USG piersi – jak jest wykonywane i do jakiego specjalisty się zgłosić

Badanie USG piersi, czyli inaczej badanie ultrasonograficzne, to procedura wykorzystująca ultradźwięki w celu dokładniejszego zobrazowania powierzchni podskórnych. Badanie to ma wiele zalet, jest bezbolesne i nieinwazyjne, w przeciwieństwie do mammografii, można je powtarzać wielokrotnie, jest tanie, a czas trwania jest dość krótki. Badanie USG piersi wykonuje się w pozycji leżącej, pacjentka kładzie się na plecach na leżance, lekarz najpierw przeprowadza badanie fizykalne, następnie smaruje głowicę aparatu USG specjalnym żelem, który ułatwia penetrację wiązki ultrasonograficznej i poruszanie się głowicy po powierzchni skóry. Każdorazowo procedura poprzedzona jest wywiadem lekarskim. Procedurę można wykonać w każdym dniu cyklu miesiączkowego, zaleca się jednak, aby zostało wykonane między 1 a 10 dniem cyklu. Badanie pozwala na wykrycie zmian od 5 milimetrów średnicy, dzięki niemu lekarz może także odróżnić ewentualne guzy od torbieli. Wynik USG stanowi zawsze wstęp do ewentualnej dalszych badań obrazowych piersi. Na badanie USG piersi kieruje lekarz ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu, natomiast najczęściej wykonuje je lekarz radiolog.

Badanie USG piersi – jakie są wskazania do wykonania badania

Kobiety po 30 roku życia powinny wykonywać USG piersi regularnie, raz w roku. Szczególnie pacjentki z obciążającym nowotworowym wywiadem rodzinnym, powinny pamiętać o profilaktyce nowotworowej! Dodatkowym wskazaniem do wykonania USG piersi są:

  • Wyczuwalne zmiany pod skórą piersi (guzy, zgrubienia)
  • Ból piersi
  • Wycieki z brodawek
  • Zmiany skórne w okolicach piersi
  • Asymetria biustu

Takich objawów nie należy lekceważyć i warto je jak najszybciej skonsultować ze specjalistą!

Warto pamiętać, że jest to łatwo dostępne i bezbolesne badanie, które potrafi uratować życie, wykrywając nowotwór we wczesnym jego stadium, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

USG piersi jest szczególnie zalecane młodym kobietom przed 35. rokiem życia, ponieważ mają więcej tkanki gruczołowej, natomiast u pań po 35-40 roku życia, u których występuje więcej tkanki tłuszczowej, lepiej sprawdza się mammografia.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie USG piersi można wykonać w komfortowych warunkach oraz w dogodnym dla Pacjentki terminie.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ