SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

9 czerwca 2017
Badanie USG Doppler Zyl Konczyn Dolnych

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych –
badanie wykrywające zakrzepicę żylną

Serce i naczynia krwionośne odpowiedzialne są za nieustanne krążenie krwi w ciele człowieka, żyły doprowadzają krew do serca, natomiast tętnice ją odprowadzają. Jeśli cały system funkcjonuje poprawnie, nie ma powodów do obaw. Zdarza się jednak, że obieg krwi nie jest prawidłowy, pompowana krew może się zatrzymywać przez zablokowanie tętnic lub żył. Jest to niebezpieczna sytuacja, w której zwolniony przepływ krwi może skutkować niedokrwieniem narządowym w tym w mechanizmie zwrotnym. Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest procedurą wykrywania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości już we wczesnym stadium, co może pozwolić na szybką diagnozę i podjęcie ewentualnego leczenia.

USG Doppler żył kończyn dolnych – na czym polega?

USG Doppler żył kończyn dolnych to procedura wykorzystująca technologię ultradźwięków. Aparat składa się z głowicy USG oraz monitora, na którym powstaje bardzo dokładny zapis badania. Przez głowicę zostaje wysłana fala ultradźwiękowa, która następnie odbija się od przepływającej krwi, po chwili wracając z powrotem do głowicy. Zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od przepływającej krwi, zostają przedstawione na monitorze. Dzięki temu lekarz, przeprowadzający badanie, wie w których miejscach krew przepływa prawidłowo, gdzie przepływ jest spowolniony oraz w jakich odcinkach krew może się cofać ( tzw. Refluks). USG Doppler żył kończyn dolnych poza przepływem ocenia również stan zastawek w żyłach, których niepoprawne działanie często jest przyczyną żylaków. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na odpowiednich bokach, a w niektórych przypadkach lekarz może poprosić o przyjęcie pozycji stojącej, w celu lepszego zobrazowania ewentualnych refluksów. Procedura ta nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna, można ją powtarzać wielokrotnie. Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych można wykonywać zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych – jakie są wskazania?

Wskazaniami do wykonania badania Doppler są najczęściej występowanie lub podejrzenie:

  • Żylaków
  • Obrzęków nóg
  • Zakrzepicy
  • Trudno gojących się ran
  • Stanów po przebyciu zatorowości płucnej
  • Bólu w kończynach dolnych
  • Drętwienia nóg

W AMEDS Centrum Medycznym można wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych w kameralnych warunkach i dogodnie wybranym przez siebie terminie. Badanie zazwyczaj trwa do 30 minut.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ