SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

12 sierpnia 2017
badania profilaktyczne kobiet

JAKIE BADANIA PROFILAKTYCZNE
POWINNY WYKONYWAĆ KOBIETY PO 40. ROKU ŻYCIA?

Badania profilaktyczne mają na celu zapobieganie ewentualnym chorobom oraz wczesną diagnostykę, dzięki czemu pozwalają na ogólną ocenę zdrowia, a także na jak najszybsze podjęcie leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Badania profilaktyczne powinny być regularnie wykonywane na każdym etapie życia, natomiast w zależności od wieku i płci należy skupić się na różnych obszarach zdrowia. Inne badania są zalecane kobietom, a inne mężczyznom. Wczesna diagnostyka ma bardzo duże znaczenie po 40. roku życia, ponieważ w tym wieku ryzyko zachorowania zaczyna gwałtownie wzrastać.

Jakie badania profilaktyczne powinny wykonywać kobiety po 40. roku życia?

Po 40. roku życia w organizmie kobiety zaczyna zachodzić szereg zmian: hormonalnych – szczególnie dotyczących estrogenu czy hormonu TSH, pracy jajników czy wydzielania insuliny przez trzustkę. Są one charakterystyczne dla naturalnego procesu starzenia się. Dodatkowo ryzyko zachorowań na różnego rodzaju nowotwory, na przykład raka piersi, również rośnie z wiekiem. W związku z tym, kobietom po 40. roku życia zaleca się regularne wykonywanie odpowiednich badań profilaktycznych, do których należą:

  • Badanie USG piersi – jest to badanie, dzięki któremu na wczesnym stadium możliwa jest diagnostyka ewentualnych zmian, mogących świadczyć o raku piersi.
  • Echo serca – to badanie pozwalające na ocenę pracy serca oraz dużych naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości i chorób kardiologicznych.
  • Podstawowa morfologia – jest to badanie krwi, które ma na celu ocenę ogólnego stanu organizmu. Jest to badanie określające jakość i ilość: leukocytów, trombocytów, erytrocytów, których nieprawidłowe wartości mogą wskazywać na niedokrwistość lub zaburzenia krzepnięcia krwi. To może być objawem zaburzenia odporności, stanów zapalnych i/lub zakażeń, a nawet choroby nowotworowej. Morfologia jest podstawowym badaniem diagnostycznym, pozwalającym na określenie kierunku ewentualnych dalszych badań.
  • Badanie określające poziom glukozy we krwi – jest to procedura umożliwiająca postawienie wstępnej diagnozy cukrzycy. Po 40. roku życia szczególnie charakterystyczna może być zachorowalność na cukrzycę typu II.
  • Badanie ogólne moczu – pozwala na wykrycie infekcji dróg moczowych, kamicy układu moczowego, nowotworów układu moczowego, problemów z nerkami czy cukrzycy.
  • Lipidogram – to oznaczenie poziomu cholesterolu. Wraz ze zmianami hormonalnymi wzrastać może poziom cholesterolu, jego nadmiar może prowadzić do takich chorób, jak miażdżyca i hipoglikemia.
  • Badanie TSH – badanie poziomu hormonu TSH pozwala na diagnostykę chorób tarczycy, które mogą nasilać się szczególnie u kobiet w okolicach 40. roku życia.
  • Badanie USG piersi – jest to badanie, dzięki któremu na wczesnym stadium możliwa jest diagnostyka ewentualnych zmian, mogących świadczyć o raku piersi.
  • Echo serca – to badanie pozwalające na ocenę pracy serca oraz dużych naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości i chorób kardiologicznych.

 

Wszystkie badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia można wykonać w dogodnych i komfortowych warunkach w AMEDS Centrum Medyczne w dowolnie wybranym przez siebie terminie.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 7:00-20:00
SOB 9:00-14:00

kontakt@ameds.pl

WYSZUKAJ