SKONTAKTUJ SIĘ

AKTUALNOŚCI

13 listopada 2018

Testy na grypę już dostępne w AMEDS!

Szanowni Pacjenci,

 

miło nam poinformować, że w AMEDS Centrum Medyczne wykonujemy już testy na obecność grypy. Wszystkie badania wykonywane są przez lekarza pediatrę. Posiadamy 3 rodzaje testów:

 Test actim CRP – jest testem immunochromatograficznym opartym na technologii przeciwciał monoklonalnych. Test bada półilościowo poziom białka C reaktywnego (CRP) pozwalając na szybką ocenę stężenia CRP w celu oceny stanu zapalnego w organizmie.

 

 Test actim Influenza A&B – jest testem immunochromatograficznym diagnostycznym wykrywającym antygen wirusa grypy typu A i B w próbkach biologicznych z układu oddechowego

 

 OSOM® Strep A Test – jest testem diagnostycznym do jakościowego wykrywania antygenu paciorkowca typu A (Strep A, Streptococcus typu A, Streptococcus pyogenes) w wymazie z gardła.

 

Test wykonuje lekarz na życzenie pacjenta. Test nie jest wliczony w cenę konsultacji, koszt testu to 16-34 zł. 

 

PODZIEL SIĘ
11 października 2018

Filip Chajzer podda się badaniu prostaty
na żywo w Dzień Dobry TVN!

W dniach 24-28 września trwał Europejski Tydzień Urologii, jak co roku, AMEDS Centrum Medyczne we współpracy z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty oraz VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn czynnie włączyły się w propagowanie profilaktyki wśród mężczyzn.

Podczas Europejskiego Tygodnia Urologii nasi specjaliści: dr n. med. Marek Filipek, dr Magdalena Olszewska, dr Stefan W. Czarniecki, dr Emil Zwoliński, dr Paweł Pudełko oraz dr Łukasz Zapała udzielali bezpłatnych konsultacji urologicznych, pacjenci mogli też wykonać bezpłatne badanie PSA.

26 września dr Stefan W. Czarniecki w mediach społecznościowych rzucił wyzwanie do przebadania się w ramach profilaktyki popularnemu dziennikarzowi Filipowi Chajzerowi, który pozytywnie zareagował na propozycję naszego urologa.

Już jutro na antenie TVN w programie Dzień Dobry TVN na żywo dr Czarniecki zbada urologicznie Filipa Chajzera – tego jeszcze nie było!

Dziennikarzowi gratulujemy odwagi i bardzo cieszymy się, że podejmie ważny krok w kierunku zwiększania świadomości o ważności profilaktyki wśród mężczyzn!

PODZIEL SIĘ
23 sierpnia 2018

Fantazje erotyczne Polaków - materiał z udziałem
prof. Józefa Haczyńskiego

Tagi:

Możemy ponarzekać. Że jedynie 55 procent mężczyzn jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Że z kobietami jest jeszcze gorzej, bo zaledwie 49 procent z nich czuje satysfakcję z łóżkowych igraszek. Że seks uprawia dzisiaj 76 procent dorosłych Polaków, podczas gdy dwadzieścia lat temu kochało się 86 procent rodaków.

Tagi:

Zachęcamy do lektury artykułu na portalu Gazeta.pl z udziałem naszego eksperta – profesora Józefa Haczyńskiego.

– Fantazjujemy, ponieważ chcielibyśmy urozmaicić nasze życie seksualne, szukamy odmiany, ucieczki od monotonii oraz innych, mocniejszych doznań. Często chcemy czegoś spróbować, bo zostaliśmy zainspirowani np. filmem. Naszą wyobraźnię pobudzają film, literatura, opowieści znajomych lub internet. Po „50 twarzach Greya” nagle gwałtownie wzrosła sprzedaż zabawek erotycznych przydających się w praktykach sado-maso – tłumaczy prof. Józef Haczyński, seksuolog i internista.

Skoro zatem stajemy się w seksie coraz odważniejsi, to może pora także zacząć głośniej mówić partnerom o swoich fantazjach? Prof. Haczyński nie ma wątpliwości, że warto. – Niestety, my, Polacy, zwłaszcza w wieku 40+, często jesteśmy pruderyjni i wstydzimy się własnych fantazji, tłumimy je w obawie przed oceną ze strony partnerki czy partnera. Jednocześnie nie znamy marzeń i fantazji drugiej strony. Czasem nawet uznajemy, że fantazje są grzechem – mówi ekspert.

Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,23774130,troche-sie-wstydze-ale-opowiem-fantazje-erotyczne-polakow.html

 

 

Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i seksuologii, jest absolwentem Wrocławskiej Akademii Medycznej. Dzięki swojej podwójnej specjalizacji postrzega całościowo problemy dotyczące zdrowia seksualnego, nie tylko w sferze psychicznej, ale też jako objawów chorób somatycznych lub działań związanych z lekami. Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński jest autorem licznych publikacji naukowych, nauczycielem akademickim, propagatorem wiedzy medycznej.

PODZIEL SIĘ
23 sierpnia 2018

Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński
w wywiadzie dla portalu Gazeta.pl

Tagi:

„Feromony działają na nasz mózg i podświadomość. Odbieramy je węchem. Te bodźce docierają poprzez nasz narząd węchu do kory mózgowej i wpływają na nasze zachowania. Często instynktowne.”

 

Tagi:

Zimą wydziela się więcej melatoniny, więc jesteśmy senni, bardziej leniwi. Za to latem pojawia się atmosfera odprężenia i rozluźnienia spowodowana ciepłem – serdecznie zachęcamy do lektury bardzo ciekawego wywiadu z naszym specjalista seksuologiem – profesorem Józefem Haczyńskim. 

Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,23688434,latem-kochamy-sie-piec-razy-czesciej-niz-zima-to-przez-slonce.html

Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i seksuologii, jest absolwentem Wrocławskiej Akademii Medycznej. Dzięki swojej podwójnej specjalizacji postrzega całościowo problemy dotyczące zdrowia seksualnego, nie tylko w sferze psychicznej, ale też jako objawów chorób somatycznych lub działań związanych z lekami. Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński jest autorem licznych publikacji naukowych, nauczycielem akademickim, propagatorem wiedzy medycznej.

Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu:

 • zaburzeń erekcji
 • obniżonego libido

PODZIEL SIĘ
6 sierpnia 2018

dr Joanna Jutkiewicz-Sypniewska
w Dzień dobry TVN

Tagi:

6 lipca 2018 r. w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie odbyła się niezwykła operacja, którą współprowadziła dr n. med. Joanna Jutkiewicz-Sypniewska.

Tagi:

6 lipca 2018 r. w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie odbyła się niezwykła operacja, którą współprowadziła dr n. med. Joanna Jutkiewicz-Sypniewska. Operacja zmieni życie 9-letniego chłopca, urodzonego z wadą genetyczną twarzy. Zabieg polegał na korekcie wady obejmującej środkową częścć twarzy dziecka. Zespół Medyczny do tej operacji przygotowywał się ponad 1,5 roku.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia rozmowy z panią doktor w Dzień dobry TVN. 

Dr n. med. Joanna Jutkiewicz-Sypniewska jest specjalistą II stopnia w zakresie chirurgii dziecięcej chirurgii plastycznej. Ukończyła z wyróżnieniem studia medyczne w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, następnie uzyskała tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dr n. med. Joanna Jutkiewicz-Sypniewska posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobywane w kraju i za granicą, m. in. w: Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Dziecięcego w Warszawie, z którym jest związana do tej pory, Klinice Chirurgii Dziecięcej, Medizinische Hochschule w Hanowerze, Klinice Chirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, Dziecięcej Klinice Chirurgii Ręki w Hamburgu, Oddziale Chirurgii Plastycznej, Ręki i Leczenia Oparzeń w  Tybindze.

Dr n. med. Joanna Jutkiewicz-Sypniewska regularnie bierze udział w konferencjach i szkoleniach w kraju i za granica, jest autorka i współautorką wielu publikacji naukowych. Mówi biegle w języku angielskim.

 

PODZIEL SIĘ
dr n. med. Joanna Jutkiewicz-Sypniewska.

" id="li" target="_blank">
6 sierpnia 2018

dr Łukasz Federowicz - urlop wakacyjny

Tagi:

W dniach 6-17 sierpnia nasz pediatra dr Łukasz Federowicz będzie na urlopie.
Pod jego nieobecność zapraszamy do naszych pozostałych specjalistów w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.

Tagi:

Szanowni Państwo,

 

w dniach 6-17 sierpnia nasz pediatra dr Łukasz Federowicz będzie na urlopie.
Pod jego nieobecność zapraszamy do naszych pozostałych specjalistów w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.

https://ameds.pl/grodzisk-mazowiecki/pediatra/
https://ameds.pl/pruszkow/pediatra-2/

PODZIEL SIĘ
14 kwietnia 2018

Żółtaczka - czym się charakteryzuje
i jak wykryć?

Żółtaczka może być pierwszym objawem WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu C. Ze względu na dużą wydolność komórek wątroby, objawy marskości (nieodwracalnego uszkodzenia przebiegającego z niewydolnością narządu) pojawiają się późno.

Żółtaczka to stan, charakteryzujący się zażółceniem: skóry, błon śluzowych, białek oczu, z towarzyszącymi zaburzeniami pod postacią ciemnego moczu, odbarwieniem stolca i świądem skóry. Żółtaczka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem wielu stanów chorobowych organizmu ludzkiego. Spowodowana jest wzrostem stężenia bilirubiny we krwi.

Do stanów najczęściej przebiegających z żółtaczką zaliczamy:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C (WZW typu A, B i C) wywoływane przez wirusy zapalenia wątroby: HAV, HBV, HCV;
 • marskość wątroby (w przebiegu przewlekłego toksycznego lub infekcyjnego uszkodzenia wątroby);
 • zastój żółci w przebiegu powikłanej kamicy pęcherzyka żółciowego z zapaleniem dróg żółciowych;
 • gwałtownie postępujące toksyczne uszkodzenia wątroby w przebiegu zatrucia lekami, alkoholem lub grzybami;
 • nadmiernie nasilony rozpad krwinek czerwonych (erytrocytów) np. po przetoczeniu krwi (wstrząs poprzetoczeniowy) lub u noworodków (proces fizjologiczny);
 • wrodzone genetycznie uwarunkowane zaburzenia przemiany bilirubiny (np. zespół Gilberta).

Ze względu na szeroki wachlarz przyczyn stojących za objawem w postaci żółtaczki i groźnymi stanami chorobowymi będącymi ich możliwą przyczyną, w każdym przypadku wskazana jest pilna i szczegółowa diagnostyka w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.

Żółtaczka, a wirus WZW

Żółtaczka może być pierwszym objawem WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu C. Ze względu na dużą wydolność komórek wątroby, objawy marskości (nieodwracalnego uszkodzenia przebiegającego z niewydolnością narządu) pojawiają się późno, po wieloletnim przebiegu skąpo lub bezobjawowym w chwili, gdy dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia ponad 80 % miąższu narządu.

Żółtaczka – jak można się zarazić?

Do najczęstszych sytuacji zakażeń, należą:

 • kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego z zakażonym partnerem,
 • kontakt z zakażoną krwią,
 • kontakt niesterylnymi narzędziami medycznymi,
 • podczas porodu u płodów matek zakażonych WZW typu C,
 • ryzyko stanowią też zabiegi kosmetyczne z naruszeniem powłok skórnych np. piercing, tatuowanie itp.

U 50-80% ludzi zakażonych HCV rozwija się przewlekłe zakażenie. Nie wykryte w porę i nieleczone prowadzi do marskości i raka pierwotnego tego narządu.

Żółtaczka – jak wykryć?

W chwili obecnej nie istnieje szczepionka na WZW typu C. Aby wykryć zakażenie HCV, należy zacząć od prostego badania krwi.  Współczesna medycyna oferuje bardzo efektowne sposoby leczenia żółtaczki typu C różnymi kombinacjami leków. W prawie 40-80% przypadkach udaje się zatrzymać dalszy rozwój choroby. Kluczowym krokiem zatem jest diagnostyka serologiczna i wczesne rozpoznanie.  Badanie polega na oznaczeniu przeciwciał przeciwko HCV. Osoby cierpiące na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C powinny unikać alkoholu oraz leków szkodliwych dla wątroby, powinny również skorzystać ze szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

 

AMEDS Centrum Medyczne wykonasz bezpłatne badania. 

PODZIEL SIĘ
6 marca 2018

Na czym polega kamica nerkowa?

Kamica nerkowa polega na powstawaniu i gromadzeniu trudnych do wydalenia z organizmu złogów w obrębie dróg moczowych. Źle zdiagnozowana i/lub nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Kamica układu moczowego, powszechnie określana też jako kamica nerkowa, jest jedną z najczęstszych chorób urologicznych. Ryzyko zachorowania na kamice nerkową wynosi od 5 do 10 procent. Zachorowalność częściej obserwuje się u mężczyzn niż kobiet, a jej największe nasilenie przypada zazwyczaj między 30, a 40 rokiem życia. Aby rozpocząć odpowiednie i efektywne leczenie konieczna jest rzetelna diagnostyka. 

Kamica nerkowa polega na powstawaniu i gromadzeniu trudnych do wydalenia z organizmu złogów w obrębie dróg moczowych. Źle zdiagnozowana i/lub nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Należy też pamiętać, że nawet usuniecie powstałych kamieni nie zapobiega dalszemu ich powstawaniu, dlatego pacjenci powinni być bardzo dokładnie diagnozowani i edukowani i w zakresie zapobiegania wznowom choroby.

Kamica nerkowa jest chorobą nawracającą i dziedziczną, dlatego jej leczenie często jest trudne i uciążliwe dla pacjenta. Statystycznie, u 10 procent pacjentów, których raz dotknęła kamica układu moczowego, na pewno wystąpi ponownie w przyszłości. Szacuje się 50-procentowe prawdopodobieństwo wznowy w ciągu 5 lat i aż 80-90-procentowe prawdopodobieństwo w ciągu 10 lat od pierwszego epizodu kamicy. Z tego względu niezmiernie ważna jest odpowiednia metoda leczenia. Aby podjąć prawidłową formę terapii, a także zapobiegać ewentualnym wznowom, należy w pierwszej kolejności zdiagnozować rodzaj kamicy układu moczowego oraz jej przyczynę. 

Kamica nerkowa – przyczyny

Kamica nerkowa najczęściej powodowana jest przez:

 • Zagęszczenie moczu
 • Zbyt mała ilość płynów w organizmie
 • Obciążenie genetyczne (dotyczy ok. 70% chorujących)
 • Nadczynność przytarczyc
 • Otyłość
 • Zbyt mała ilość ruchu
 • Nawracające zakażenie układu moczowego
 • Choroby nerek

Kamica nerkowa – objawy

Kamica nerkowa w wielu przypadkach, początkowo może nie dawać żadnych objawów, natomiast kiedy to nastąpi, do najbardziej typowych możemy zaliczyć:

 • Silny ból w okolicach brzucha
 • Problemy z oddawaniem moczu
 • Obrzęk nerek
 • Parcie na pęcherz
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Krwiomocz
 • Gorączka

 

Aby rozpocząć odpowiednie i efektywne leczenie konieczna jest rzetelna diagnostyka.

PODZIEL SIĘ
30 stycznia 2018

Wykonaj badanie gęstości kości
- sprawdź, czy nie grozi Ci osteoporoza?

W przeciwieństwie do badania RTG, standardowo wykorzystywanego, badanie gęstości kości metodą Echolight można powtarzać wielokrotnie, bez uszczerbku na zdrowiu.

Osteoporoza to choroba, która zazwyczaj dotyka osoby w starszym wieku, jednak badania pokazują, że coraz częściej może ona grozić osobom młodszym, nawet około 40 roku życia, szczególnie kobietom z przedwczesna menopauzą.  Osteoporoza to choroba, w wyniku której może dochodzić do złamań kości, już przy niewielkich urazach lub nawet bez, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego lekarze coraz częściej zachęcają, aby wykonywać badanie gęstości kości, które wykrywa osteoporozę we wczesnym stadium oraz pozwala na monitorowanie ewentualnego leczenia.

Jak wygląda badanie gęstości kości?

Badanie gęstości kości, inaczej densytometria, czyli procedura mająca swoje szerokie zastosowanie w diagnostyce oraz leczeniu osteoporozy.

Badanie gęstości kości pozwala na:

 • rzetelną ocenę stanu kośćca,
 • diagnostykę osteoporozy we wczesnym stadium,
 • monitorowanie leczenia choroby,
 • ocenę ryzyka zagrożenia osteoporozą w przyszłości.

Badanie densytometryczne metodą Echolight jest bezbolesne i nieinwazyjne. W przeciwieństwie do badania RTG, standardowo wykorzystywanego, badanie gęstości kości metodą Echolight można powtarzać wielokrotnie, bez uszczerbku na zdrowiu, dzięki temu systematyczne monitorowanie leczenia osteoporozy staje się łatwiejsze. Tradycyjne RTG wykorzystuje niebezpieczne dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, natomiast densytometria jedynie fale ultrasonograficzne.  Warto też dodać, że pomiar ten nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania od Pacjenta i odbywa się warunkach ambulatoryjnych. Czas trwania to zazwyczaj do 20 minut. Badanie gęstości kości metodą Echolight mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Co obrazuje badanie gęstości kości?

Badanie gęstości kości metodą Echolight obrazuje gęstość odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub szyjki kości udowej. Wynik procedury posiada wszystkie najważniejsze parametry, są to:

 • pomiar BMD (pomiar gęstości kości),
 • wskaźniki T-Score i Z-Score.

Badanie gęstości kości generuje raport, przedstawiający mikrostrukturę kości wewnętrznej i obrazuje potencjalny stan chorobowy.

PODZIEL SIĘ
2 stycznia 2018

Ospa wietrzna, szkarlatyna, odra
- jakie są objawy, przebieg i możliwe sposoby leczenia?

Wiele chorób wieku dziecięcego, szczególnie wirusowych, przebiega z gorączka i wysypką. Przy opisywaniu objawów ważny jest charakter wysypki np. plamista, grudkowa, pęcherzowa, intensywność jej koloru, zajęty obszar. Jeśli chodzi o gorączkę, to czas jej wystąpienia i odpowiedź na leki przeciwgorączkowe. Nie sposób wymienić wszystkie  choroby wieku dziecięcego, w przebiegu których pojawia się wysypka i gorączka. Nie zawsze objawy są jasne i jednoznaczne, nie zawsze oznaczają one jedynie łagodną infekcję wirusową,  dlatego tak ważne jest by skonsultować pacjenta z lekarzem. Oto przykłady najczęstszych chorób  zakaźnych  przebiegających z wysypką i z gorączką.

Ospa wietrzna – na czym polega choroba?

Ospa wietrzna top bardzo zakaźna choroba z wysypką  pęcherzową, pojawiającą się na twarzy, owłosionej skórze głowy, na tułowiu i kończynach. Ospa wietrzna może również powodować występowanie zmian na spojówkach, śluzówkach jamy ustnej i narządów płciowych. Wysiew przebiega rzutami przez 5-6 kolejnych dni, zwykle towarzyszy mu gorączka. Dodatkowo świąd i drapanie ułatwiają zakażenia bakteryjne  skóry. Przy prawidłowym leczeniu, ospa wietrzna ustępuje w ciągu 7-8 dni. Wykwity przysychają w strupki, które odpadają bez blizn i zostają drobne przebarwienia lub odbarwienia  skóry, które  również ustępują w miarę upływu czasu. Blizny pozostają jedynie po zakażonych wykwitach, dlatego  dziecko powinno być skonsultowane przez lekarza celem wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

 

Szkarlatyna – jakie są objawy?

Szkarlatyna to choroba o etiologii bakteryjnej, wywołana przez paciorkowca. Wysypka pojawia się w 2-3 dobie, występuje wysoka gorączka, często z silnym bólem gardła, bólem brzucha, wymiotami, pogorszeniem samopoczucia. Szkarlatyna, charakteryzuje się wysypką drobnogrudkowo-plamista, od bladoróżowej do czerwonej. Najintensywniejsza w najbardziej ucieplonych miejscach , tj. podbrzusze, pachwiny, pod pachami. Wolny pozostaje obszar miedzy fałdami nosowo- wargowymi i wokół ust. Szkarlatyna wymaga podania odpowiedniego antybiotyku, nieleczona  może spowodować poważne  konsekwencje.

Odra – jak leczyć?

Odra to obecnie rzadka choroba, dzięki powszechnym szczepieniom ochronnym. Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów należą: wysoka gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek, pojawia się gruboplamista żywo czerwona wysypka, początkowo na twarzy, a następnie na  tułowiu,  kończynach. Wysypka ustępuje w tej samej kolejności w jakiej się pojawiła. Po wysypce pozostają brunatne przebarwienia, skóra sprawiać może wrazenie brudnej. Niestety odra powodować może poważne powikłania.

 

 

PODZIEL SIĘ
4 grudnia 2017

Wszy, owsiki, świerzb
- jak zapobiegać i jak leczyć?

Dzieci narażone są na różne infekcje wirusowe, bakteryjne oraz pasożytnicze. Wśród tych ostatnich najczęstsze są wszy, owsiki oraz świerzb.

Chodząc do żłobka, przedszkola i szkoły dzieci narażone są na różne infekcje wirusowe, bakteryjne oraz pasożytnicze. Wśród tych ostatnich najczęstsze są wszy, owsiki oraz świerzb. Są to infekcje, które zazwyczaj wymagają konsultacji z lekarzem.  

Wszy – objawy infekcji i sposoby leczenia 

W przypadku, gdy dziecko drapie się po głowie lub zgłasza swędzenie skóry głowy, należy dokładnie obejrzeć włosy w poszukiwaniu jaj pasożytów (gnid) oraz skórę głowy w poszukiwaniu wszy.  Jeżeli znajdziemy wszy lub gnidy, należy zastosować preparat apteczny likwidujący pasożyty. Szampon dostępny bez recepty w aptece powinien być skuteczny na obie formy pasożyta. Kuracji należy poddać domowników. Proszę pamiętać o zmianie (pranie i prasowanie w wysokiej temperaturze) pościeli, ręczników oraz wypraniu czapek. Wszy nie przenoszą chorób, mogą powodować reakcje alergiczne na skórze głowy. Prawidłowe leczenia pozwoli na pozbycie się pasożyta u wszystkich domowników i zapobiegnie uciążliwym nawrotom.

Owsiki – objawy infekcji i sposoby leczenia 

Owsica to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego. Główny objaw to świąd okolicy odbytu. Przy długotrwałym zakażeniu owsikami występują: bladość skóry, bóle brzucha, brak apetytu, nadpobudliwość. U dziewczynek może dochodzić do stanu zapalnego sromu.  Owsiki można zobaczyć gołym okiem na skórze w tej okolicy – zwłaszcza w nocy. Leczenie polega na podaniu leku przeciwpasożytniczego wszystkim domownikom oraz wypraniu bielizny, ręczników i pościeli w temp min 60C.

Świerzb – objawy infekcji i sposoby leczenia 

Świerzb jest roztoczem, który bytuje na zewnętrznej warstwie skóry człowieka. Pasożyt ten wywołuje nasilone swędzenie skóry oraz wysypkę. Świąd skóry nasila się w nocy oraz po kąpieli. W przypadku, kiedy świerzb pojawi się na skórze dziecka widoczne są drobne strupki spowodowane ciągłym drapaniem się. Czasami dochodzi do nadążenia bakteryjnego skóry. Świerzb leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu do skóry, praniu bielizny oraz ręczników. Leczeniu poddajemy wszystkich z bliskiego otoczenia dziecka.

Należy pamiętać, ze w przypadku jakichkolwiek watpliwości dotyczących objawów lub leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. 

PODZIEL SIĘ
23 listopada 2017

Jak leczyć ból gardła i gorączkę u dzieci?

Ból gardła jest bardzo częsty u dzieci. Może być spowodowany różnymi przyczynami. Najczęściej ból gardła  jest wywołany infekcją wirusową. Wówczas dziecko zgłasza ból, swędzenie, drapanie w gardle, obserwujemy również gorączkę, która dobrze reaguje na leki przeciwgorączkowe.

Ból gardła jest bardzo częsty u dzieci. Może być spowodowany różnymi przyczynami. Najczęściej ból gardła  jest wywołany infekcją wirusową. Wówczas dziecko zgłasza ból, swędzenie, drapanie w gardle, obserwujemy również gorączkę, która dobrze reaguje na leki przeciwgorączkowe. W przypadku bólu gardła i gorączki możemy leczniczo podać preparat ibuprofenu  oraz leki odkażające do gardła w postaci sprayu lub tabletek do ssania, warto jednak każdorazowo skonsultować objawy z lekarzem pediatrą.

Czasem bólowi gardła oraz gorączce towarzyszy zapalenie spojówek, katar i kaszel. Ból gardła z gorączką oraz wysypką na dłoniach i stopach jest potocznie zwany bostonką. Jest to choroba wirusowa (wywołana przez enterowirusa  – Coxackie), stosujmy wówczas również leczenie objawowe.

Ból gardła – kiedy może zwiastować anginę?

Jeżeli u dziecka obserwujemy silny ból gardła, problemy z przełykaniem śliny oraz pokarmów, wysoką gorączkę, wymioty (częstsze u młodszych dzieci) oraz ból brzucha możemy podejrzewać infekcję bakteryjną  – anginę. Angina jest to zapalenie migdałków podniebiennych oraz gardła wywołane przez bakterię – paciorkowca. Aby odróżnić bakteryjne zapalenie gardła od infekcji wirusowej można wykonać Strep test. Jest to szybkie (wynik w około 5 minut), bezbolesne badanie wymazu z gardła umożliwiające wykrycie paciorkowca w gardle. W przypadku wyniku ujemnego unikamy niepotrzebnej antybiotykoterapii, a w przypadku wyniku dodatniego  możemy natychmiastowo zastosować antybiotyk. Dzięki temu możemy uniknąć późnych powikłań nie leczonej  infekcji paciorkowcowej  czyli uszkodzenia nerek i serca.

Ból gardła, a szkarlatyna i płonica

W przypadku bólu gardła oraz gorączki musimy pamiętać również o szkarlatynie czyli płonicy. Jest to paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych z towarzyszącą wysypka drobnoplamistą na tułowiu, rumieniem na policzkach oraz językiem „malinowym”. Infekcja ta wymaga zastosowania antybiotykoterapii.  Ból gardła oraz gorączka wymaga konsultacji pediatrycznej w celu odróżnienia infekcji wirusowej (którą możemy leczyć objawowo) od infekcji bakteryjnej (która wymaga leczenia odpowiednim antybiotykiem).

PODZIEL SIĘ
31 października 2017

Czy warto szczepić dziecko przeciw grypie?

Jesień i zima to sezon zachorowalności na infekcje dróg oddechowych wśród dzieci. Grypa jest najpowszechniejszą z nich, jest chorobą zakaźną, rozprzestrzenia się poprzez wirusa. Pytanie czy warto szczepić dziecko przeciw grypie wielokrotnie budzi spore kontrowersję, jednak specjaliści nie mają wątpliwości.

Jesień i zima to sezon zachorowalności na infekcje dróg oddechowych wśród dzieci. Grypa jest najpowszechniejszą z nich, jest chorobą zakaźną, rozprzestrzenia się poprzez wirusa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy spędzić krótką chwilę przy kichającym chorym, żeby również stać się nieszczęśliwym posiadaczem grypy.  Dlatego też dzieci w przedszkolach lub szkołach tak szybko zarażają się od siebie. Jest to ciężka choroba, której niewłaściwe leczenie prowadzić do poważnych konsekwencji oraz powikłań. Warto mieć podstawowe pojęcie, jakie mogą być objawy grypy i jak skutecznie odróżnić ją od zwykłego przeziębienia. Jednak jeśli pojawiają si e jakiekolwiek wątpliwości, należy zgłosić się wraz z dzieckiem do pediatry. Wiele osób zastanawia się też, czy warto szczepić dziecko przeciw grypie.

Czy warto szczepić dziecko przeciw grypie i jak odróżnić ją od przeziębienia?

W początkowej fazie ciężko jest nam odróżnić objawy grypy od zwykłego przeziębienia. Jest to z resztą jeden z powodów, dla których zastanawiamy się nad tym, czy warto szczepić dziecko przeciw grypie. Rzeczywiście łatwo pomylić objawy grypy z przeziębieniem, natomiast podstawowa różnica dotyczy przebiegu choroby. Po krótkim okresie inkubacji następuje ostry i gwałtowny początek choroby. Pojawia się także wysoka gorączka, przekraczająca często 39-40 stopni.

Najbardziej charakterystyczne objawy grypy, to:

 • Silny ból gardła
 • Bóle mięśni i kości
 • Dreszcze
 • Silne osłabienie organizmu
 • Bóle brzucha
 • Nasilony kaszel
 • Wymioty i/lub biegunka
 • Znaczny brak apetytu

Aby w 100% potwierdzić zachorowanie na grypę, można wykonać testy immunofluorescencyjne, nie są one jednak zbyt popularne. Często zdarza się, że początkowe objawy grypy mylone są z przeziębieniem i w związku z tym nie zostaje podjęte odpowiednie leczenie, co może to prowadzić do powikłań. Dlatego właśnie warto rozważyć czy warto szczepić dziecko przeciw grypie. Do potwierdzenia zachorowania na grypę wystarczą typowe objawy i badanie lekarza. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Czy warto szczepić dziecko przeciw grypie – jakie są argumenty „za”?

Pytanie czy warto szczepić dziecko przeciw grypie wielokrotnie budzi spore kontrowersję. Dzieje się tak między innymi dlatego, że prawdopodobnie jest tylu samo zwolenników, co przeciwników tego rozwiązania, specjaliści są jednak zdania, iż warto szczepić dziecko przeciw grypie.  Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania po kontakcie z wirusem lub eliminuje objawy choroby. Warto rozważyć zaszczepienie w każdym wieku, a szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych, ponieważ są one najbardziej narażone na niebezpieczne powikłania.

Do najczęstszych powikłań należą:

 • Zapalenie płuc
 • Zapalenie mięśni, w tym mięśnia sercowego
 • Zapalenie stawów
 • Zaostrzenie chorób przewlekłych

Szczepienie zalecane jest także u niemowląt od 6 miesiąca życia i kobiet w ciąży.

 

PODZIEL SIĘ
18 września 2017

Densytometria
– badanie diagnozujące osteoporozę

Densytometria wykorzystuje promieniowanie RTG, które pozwala na ocenę ubytku masy kostnej, dzięki temu możliwa staje się zarówno diagnostyka, jak i ocena ryzyka zachorowania na osteoporozę w przyszłości.

Osteoporoza to choroba, która polega na stopniowym zaniku tkanki kostnej, co bezpośrednio prowadzić może do częstych złamań. Światowa Organizacja Zdrowia ją zaliczyła nawet do chorób cywilizacyjnych, ze względu na jej powszechność. Podstawowym badaniem diagnozującym osteoporozę jest densytometria. Najczęściej zachorowalność odnotowuje się w okresie 5-6 dekady życia i co ciekawe częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn, jednak nie można wykluczyć ich zupełnie z grupy ryzyka. Za czynniki, powodujące osteoporozę uważa się przede wszystkim:

 • naturalne procesy, związane z osłabieniem tkanki kostnej, które zachodzą w organizmie każdego człowieka;
 • obciążenie genetyczne;
 • skłonność do złamań;
 • stosowanie niektórych leków (zmniejszających krzepliwość, przeciwpadaczkowych, uspakajających, hormonoterapii w leczeniu raka stercza);
 • niski poziom estrogenów;
 • także tryb życia – brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta – uboga w wapń, witaminę D, używki to główni winowajcy

Densytometria, czyli inaczej badanie densytometryczne, jest to rodzaj badania rentgenowskiego. To procedura, wykonywana w celu oceny stanu gęstości mineralnej kości, jest to też podstawowe narządzie diagnostyczne w kierunku osteoporozy i/lub osteopenii (uznawana za wczesne stadium osteoporozy). Densytometria wykorzystuje promieniowanie RTG, które pozwala na ocenę ubytku masy kostnej, dzięki temu możliwa staje się zarówno diagnostyka, jak i ocena ryzyka zachorowania na osteoporozę w przyszłości. Badanie nie jest skomplikowane i nie należy do bolesnych. Niemniej jednak, zdecydowaną jego wadą może być relatywna szkodliwość promieniowania dla zdrowia człowieka, dlatego pomiar ten można wykonywać nie częściej niż raz na 2 lata, co może znacznie utrudniać zarówno możliwości diagnostyczne, jak i śledzenie przebiegu ewentualnego leczenia.

Densytometria – czy istnieje alternatywa?

Na szczęście, dzisiejszy postęp na rynku medycznym spowodował pojawienie się innowacyjnej procedury diagnostyczno-badawczej. Jest to densytometria kości Echolight, czyli najbardziej nowoczesna metoda pomiaru tkanki kostnej i nie tylko. Echolight jest procedurą, która w swoim pomiarze, zamiast niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania rentgenowskiego, wykorzystuje fale o częstotliwości radiowej. Ta rewolucyjna metoda pozwala na:

 • pomiar gęstości kości (BMD),
 • kompleksową analizę składu ciała (BCI),
 • określenie wskaźników T-score i Z-score.

Densytometria kości Echolight – jakie są zalety i jak przebiega badanie?

Densytometria Echolight to najbardziej nowoczesna metoda badania ogólnego stanu kości, a do jej największych zalet należą:

 • możliwość regularnego powtarzania badania – dzięki temu możliwy staje się adekwatny monitoring stanu zdrowia oraz postępów leczenia,
 • bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do szkodliwego promieniowania RTG, technologia Echolight wykorzystuje fale o częstotliwości radiowej,
 • dokładny i w pełni miarodajny pomiar – aparat stosuje specjalny algorytm, który identyfikuje powierzchnię kości za pomocą sekwencji obrazów echograficznych, co zmniejsza znacząco ryzyko zafałszowania wyniku,
 • wielozadaniowość – dzięki Echolight możliwy staje się pomiar nie tylko gęstości kości ale również innych znaczących czynników np. procentowy pomiar tkanki tłuszczowej.

Densytometria kości Echolight nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań, jest przeprowadzana w pozycji leżącej i przypominać może procedurę badania USG. Aparat pomiarowy składa się z monitora, na którym wyświetlany jest obraz pomiaru oraz głowicy, którą osoba wykonująca badanie porusza po powierzchni skóry pacjenta. Podczas zabiegu bada się gęstość szyjki kości udowej oraz/lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest to badanie proste i krótkie, zajmuje zaledwie kilka minut. Badanie jest już dostępne w AMEDS Centrum Medyczne.

 

PODZIEL SIĘ
31 sierpnia 2017

Badanie densytometryczne Echolight
Rewolucja w diagnostyce osteoporozy!

System Echolight pozwala wykonać badanie densytometryczne bez narażania Pacjenta na szkodliwe działanie promieniowania rentgenowskiego.

Dotychczas diagnostyka osteoporozy związana była z koniecznością poddania się badaniu RTG, z wykorzystaniem niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania rentgenowskiego. Na szczęście te czasy już minęły, a wszystko dzięki rewolucyjnemu systemowi Echolight, wykorzystującemu fale o częstotliwości radiowej! System Echolight pozwala wykonać badanie densytometryczne zgodne w 94% z tradycyjnym badaniem densytometrycznym DXA oraz w pełni kompatybilne z kwestionariuszem oceny ryzyka złamania kości FRAX® (Fracture Risk Assessment Tool)!

Czym jest badanie densytometrycze Echolight i czemu jest tak wyjątkowe?

Echolight to technologia, która w krótkim czasie stała się nowym standardem w densytometrii kości oraz diagnostyce osteoporozy – dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań z dziedziny diagnostyki obrazowej, zaledwie w kilka chwil możliwe jest badanie densytometryczne oznaczające gęstość szyjki kości udowej oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wynik badania zawiera wszystkie najistotniejsze parametry:

 • pomiar BMD (z ang. Bone Mass Density) czyli pomiar gęstości kości,
 • wskaźniki T-Score i Z-Score,
 • pomiar BCI (z ang. Body Composition Index) czyli analizę składu ciała.

Ogromną zaletą systemu densytometrycznego Echolight jest możliwość regularnego powtarzania badań i monitorowania stanu kości w krótkich odstępach czasu, co ze względu na promieniowanie wykorzystywane w starszej generacji badaniach RTG, było do tej pory niemożliwe. Niesie to za sobą przede wszystkim duża korzyść dla Pacjenta, pozostającego pod stałą opieką lekarską, ponieważ możliwy staje się dobór metod leczenia, zgodnych z bieżącym, a nie historycznie udokumentowanym stanem zdrowia kości. Ponadto badanie densytometryczne Echolight, dzięki specjalnemu algorytmowi identyfikującemu powierzchnię kości docelowej w sekwencji obrazów echograficznych, znacząco zmniejsza ryzyko uzyskania w trakcie badania zafałszowanego wyniku. Przekłada się to na redukcję zależności wyniku badania od doświadczenia osoby je wykonującej, a także pozwala zachować pełną zgodność ze wszystkimi standardami jakości stosowanymi w diagnostyce i leczeniu osteoporozy.

Badanie densytometryczne Echolight jest już dostępne w AMEDS Centrum Medyczne w Grodzisku Mazowieckim. Badanie można umówić za pośrednictwem naszej infolinii dla Pacjentów oraz przez formularz kontaktowy na stronie internetowej. Więcej informacji na temat badania znajdą Państwo na naszej podstronie poświęconej Ortopedii i Reumatologii.

PODZIEL SIĘ
24 sierpnia 2017

Super oferta na wakacje!
VILLA PARK MED & SPA

AMEDS Centrum Medyczne we współpracy z VILLA PARK MED & SPA w Ciechocinku ma przyjemność zaprezentować swoim Pacjentom niepowtarzalną ofertę wakacyjną!

AMEDS Centrum Medyczne we współpracy z VILLA PARK MED & SPA w Ciechocinku ma przyjemność zaprezentować swoim Pacjentom niepowtarzalną ofertę wakacyjną! Znalazły się w niej unikalne pobyty zdrowotne stworzone specjalnie z myślą o Pacjentach, ich potrzebach i przede wszystkim zdrowiu. W trakcie wyjazdu, pod okiem lekarzy, fizjoterapeutów oraz specjalistów masażu, będą mogli Państwo zrelaksować się, odpocząć oraz wrócić do pełni sił i zdrowia.

Naturalne uzdrowisko w Ciechocinku to wyjątkowe miejsce na wakacje z rodziną lub przyjaciółmi, które wyróżnia się bogactwem terenów zielonych w tym ujmująco pięknym Parkiem Zdrojowym. Na terenie miasteczka znajduje się cenione za swe walory zdrowotne pijalnia wód mineralnych oraz majestatyczne tężnie solankowe. Między zabiegami pielęgnacyjnymi w SPA i relaksem na łanach terenów zielonych warto również zarezerwować czas na poznanie bogatej historii zabytków, z których słynie Ciechocinek.

W trakcie pobytu wakacyjnego do Państwa dyspozycji będzie nowoczesny zlokalizowany tuż obok Parku Zdrojowego 4 gwiazdkowy hotel VILLA PARK MED & SPA, jego niepowtarzalne w skali Polski i Europy „Saltaris” SPA oraz serwująca pyszne i zdrowe dania Restauracja „Preludium” ze stacją live cooking, w której na Państwa oczach będą powstawać niezwykłe kulinarne przysmaki!

Wszystkie atrakcje dostępne są w specjalnym pakiecie oferowanym w promocyjnej cenie i dostępnym wyłącznie dla Pacjentów AMEDS Centrum Medyczne. Więcej informacji na temat pobytów znajdą Państwo na podstronie SPA MEDYCZNE dedykowanej ofercie.

W celu umówienia pobytu wakacyjnego w prosimy o kontakt pod adresem email: kontakt@ameds.pl.

PODZIEL SIĘ
12 sierpnia 2017

Jakie badania profilaktyczne
powinny wykonywać kobiety?

Po 40. roku życia w organizmie kobiety zaczyna zachodzić szereg zmian: hormonalnych. Jakie badania profilaktyczne powinna rozważyć kobieta po 40. roku życia.

Badania profilaktyczne mają na celu zapobieganie ewentualnym chorobom oraz wczesną diagnostykę, dzięki czemu pozwalają na ogólną ocenę zdrowia, a także na jak najszybsze podjęcie leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Badania profilaktyczne powinny być regularnie wykonywane na każdym etapie życia, natomiast w zależności od wieku i płci należy skupić się na różnych obszarach zdrowia. Inne badania są zalecane kobietom, a inne mężczyznom. Wczesna diagnostyka ma bardzo duże znaczenie po 40. roku życia, ponieważ w tym wieku ryzyko zachorowania zaczyna gwałtownie wzrastać.

Jakie badania profilaktyczne powinny wykonywać kobiety po 40. roku życia?

Po 40. roku życia w organizmie kobiety zaczyna zachodzić szereg zmian: hormonalnych – szczególnie dotyczących estrogenu czy hormonu TSH, pracy jajników czy wydzielania insuliny przez trzustkę. Są one charakterystyczne dla naturalnego procesu starzenia się. Dodatkowo ryzyko zachorowań na różnego rodzaju nowotwory, na przykład raka piersi, również rośnie z wiekiem. W związku z tym, kobietom po 40. roku życia zaleca się regularne wykonywanie odpowiednich badań profilaktycznych, do których należą:

 • Badanie USG piersi – jest to badanie, dzięki któremu na wczesnym stadium możliwa jest diagnostyka ewentualnych zmian, mogących świadczyć o raku piersi.
 • Echo serca – to badanie pozwalające na ocenę pracy serca oraz dużych naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości i chorób kardiologicznych.
 • Podstawowa morfologia – jest to badanie krwi, które ma na celu ocenę ogólnego stanu organizmu. Jest to badanie określające jakość i ilość: leukocytów, trombocytów, erytrocytów, których nieprawidłowe wartości mogą wskazywać na niedokrwistość lub zaburzenia krzepnięcia krwi. To może być objawem zaburzenia odporności, stanów zapalnych i/lub zakażeń, a nawet choroby nowotworowej. Morfologia jest podstawowym badaniem diagnostycznym, pozwalającym na określenie kierunku ewentualnych dalszych badań.
 • Badanie określające poziom glukozy we krwi – jest to procedura umożliwiająca postawienie wstępnej diagnozy cukrzycy. Po 40. roku życia szczególnie charakterystyczna może być zachorowalność na cukrzycę typu II.
 • Badanie ogólne moczu – pozwala na wykrycie infekcji dróg moczowych, kamicy układu moczowego, nowotworów układu moczowego, problemów z nerkami czy cukrzycy.
 • Lipidogram – to oznaczenie poziomu cholesterolu. Wraz ze zmianami hormonalnymi wzrastać może poziom cholesterolu, jego nadmiar może prowadzić do takich chorób, jak miażdżyca i hipoglikemia.
 • Badanie TSH – badanie poziomu hormonu TSH pozwala na diagnostykę chorób tarczycy, które mogą nasilać się szczególnie u kobiet w okolicach 40. roku życia.
 • Badanie USG piersi – jest to badanie, dzięki któremu na wczesnym stadium możliwa jest diagnostyka ewentualnych zmian, mogących świadczyć o raku piersi.
 • Echo serca – to badanie pozwalające na ocenę pracy serca oraz dużych naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości i chorób kardiologicznych.

 

Wszystkie badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia można wykonać w dogodnych i komfortowych warunkach w AMEDS Centrum Medyczne w dowolnie wybranym przez siebie terminie.

PODZIEL SIĘ
28 lipca 2017

Badanie TSH, a choroby tarczycy.
Kiedy warto wykonać diagnostykę?

Badanie TSH wykonuje się, zarówno podczas diagnostyki dotyczącej chorób tarczycy, jak również w ramach obserwacji procesu ich leczenia.

W ostatnich latach obserwuje się coraz większą zapadalność na choroby tarczycy, można już w tym momencie stwierdzić, że problem jest społeczny. Choroby tarczycy dotyczą w większości kobiet, jednak mężczyźni również mogą zmagać się z nimi. Do najczęstszych schorzeń należą:

 • Niedoczynność tarczycy (np. Choroba Hashimoto)
 • Nadczynność tarczycy (np. Choroba Gravesa-Basedowa)

Rzadsze ale najgroźniejsze to wole tarczycy (guzki) i nowotwory tarczycy.

Przeważnie zdarza się, że wyżej wymienione choroby mogą przez długi czas nie dawać żadnych zauważalnych objawów, stąd często diagnoza pojawia się przy wykonywaniu rutynowych badań profilaktycznych, jeśli lekarz pierwszego kontaktu zaleci badanie TSH.

Kiedy należy wykonać badanie TSH?

Badanie TSH wykonuje się, zarówno podczas diagnostyki dotyczącej chorób tarczycy, jak również w ramach obserwacji procesu ich leczenia. Warto zgłosić się na badanie, w przypadku zaobserwowania u siebie następujących objawów:

 • Suchość skóry, szczególnie w okolicach kolan i łokci
 • Problemy z pamięcią i koncentracją
 • Nieintencjonalny wzrost masy ciała (obrzęk)
 • Problemy z wypróżnianiem się (zaparcia, biegunki)
 • Powtarzające się uczucie zmęczenia i senność
 • Depresja, zaburzenia nerwicowe
 • Choroby autoimmunologiczne w wywiadzie
 • Nerwowość, niepokój
 • Drżenie mięśni
 • Problemy ze snem
 • Przyspieszenie pracy serca

Należy pamiętać, że osoby u których w rodzinach występują choroby tarczycy powinny badanie TSH wykonywać raz w roku, a także USG tarczycy.

Na czym polega badanie TSH?

TSH to hormon tyreotropowy, który produkowany jest przez przysadkę mózgową. Pełni funkcję aktywizującą gruczoł tarczycy do produkcji hormonów tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Tarczyca odpowiada za przemianę materii, co bezpośrednio przekłada się na naszą wagę i energię do życia, dodatkowo wpływa także na pracę serca oraz prawidłowy poziom jodu w organizmie. Jeśli tarczyca nie pracuje prawidłowo, możemy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak: zaburzenia wagi ciała, zatrzymywanie się wody w organizmie, zaburzenia nastroju, drażliwość, senność, kłopoty z koncentracją, problemy ze snem, zaburzenia łaknienia. Aby zbadać, czy tarczyca pracuje prawidłowo należy wykonać jedno z najbardziej podstawowych badań laboratoryjnych, jakim jest badanie TSH. Jest to badanie z krwi, do którego należy przystąpić na czczo. Wynik badania najczęściej jest dostępny w ciągu 24 godzin.

Badanie TSH – jakie są inne badania diagnostyczne?

W zaburzeniach funkcji tarczycy podstawą diagnostyki są badania laboratoryjne. Badaniem przesiewowym jest badanie TSH. W zależności od wyników badań przesiewowych, objawów oraz wyników konsultacji lekarskiej, diagnostyka rozszerzana jest o dodatkowe badania laboratoryjne, takie jak: wolne hormony tarczycy (FT3, FT4), przeciwciała przeciwtarczycowe (anty-TPO, anty-TG). Diagnostykę uzupełniają badania obrazowe USG tarczycy oraz USG Doppler. W koniecznych przypadkach scyntygrafia tarczycy, a nawet biopsja.

PODZIEL SIĘ
5 lipca 2017

Badanie USG tarczycy
jakie są wskazania do wykonania?

Badanie USG tarczycy to najbardziej podstawowe badanie tego organu, które wykonuje się z wykorzystaniem technologii ultrasonograficznej. Pozwala na wykrycie ewentualnych guzków, torbieli lub innych zmian.

Badanie USG tarczycy to najbardziej podstawowe badanie tego organu, które wykonuje się z wykorzystaniem technologii ultrasonograficznej. Pozwala na wykrycie ewentualnych guzków, torbieli lub innych zmian, co nie jest możliwe w przypadku diagnostyki laboratoryjnej bądź podczas badania fizykalnego. Jest stosowane zarówno w celach diagnostycznych, na przykład przy niedoczynności lub nadczynności tarczycy, jak również jako monitoring dotychczasowego leczenia.

Badanie USG tarczycy jest badaniem absolutnie nieinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym, można je powtarzać wielokrotnie, dodatkowo procedura ta jest ogólnodostępna oraz mało kosztowna. Nie ma również przeciwwskazań dotyczących ograniczeń wiekowych. Badanie USG tarczycy pozwala lekarzowi na określenie wielkości, kształtu, struktury oraz wszelkich ewentualnych nieprawidłowości dotyczących tarczycy.

Kiedy należy wykonać badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest najczęściej zalecane przez lekarzy w przypadku pojawiania się nieprawidłowości podczas diagnostyki laboratoryjnej zazwyczaj, kiedy poziom hormonu tarczycy TSH odbiega od normy. W takiej sytuacji celem badania jest pogłębienie diagnostyki w kierunku niedoczynności lub nadczynności tarczycy i/lub stwierdzenia czy choroba jest autoimmunologiczna, tak jak w przypadku choroby Hashimoto. Kolejnym przypadkiem, kiedy specjalista kieruje na badanie USG tarczycy, to sytuacja, kiedy przy badaniu fizykalnym poprzez dotyk, stwierdza się widoczne powiększenie, spuchnięcie, obrzęk w okolicach szyi, co może być objawem torbieli, guzów lub innych zmian tarczycy. Dla osób, które leczą się w związku z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, badanie USG tarczycy jest jednym z podstawowych badań monitorujących przebieg dotychczasowego leczenia. W przypadku wykrycia niepokojących zmian podczas USG, lekarz najprawdopodobniej zleci biopsję, która oceni czy są one łagodne czy też mogą być objawem raka tarczycy. Specjaliści uważają, że w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu tarczycy, ma on relatywnie dobre rokowania. W związku z tym warto wykonywać to badanie profilaktycznie co najmniej raz na 2 lata.

Jak wygląda w praktyce badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest dość krótkie i nie wymaga specjalnego przygotowania się od pacjenta. Wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na obszar szyi pacjenta specjalny żel, który ułatwia penetracje fal ultradźwiękowych oraz poruszanie się głowicy USG. Całość badania trwa zaledwie kilka minut. Wyniki są dostępne od razu i przedstawione w formie opisu, do którego dołączane są zdjęcia ultrasonograficzne.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie USG tarczycy można wykonać w dogodnie wybranym przez siebie terminie w kameralnych warunkach.

PODZIEL SIĘ
23 czerwca 2017

USG jamy brzusznej -
badanie profilaktyczne i monitorujące

Celem USG jamy brzusznej jest przede wszystkim ocena stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej oraz w przypadku pojawiających się niepokojących objawów zdiagnozowanie ich źródła.

USG jamy brzusznej to jedno z najbardziej popularnych badań ultrasonograficznych, czyli takich badań obrazowych, które wykorzystują technologię ultradźwięków. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, a także przeprowadzane w czasie rzeczywistym. Pacjent po wykonaniu USG jamy brzusznej otrzymuje jego wynik od razu. Badanie to wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i monitorujących proces leczenia. U osób dorosłych powinno być też wykonywane profilaktycznie raz na 24 miesiące. Procedura pozwala na ocenę  stanu i funkcjonowania narządów jamy brzusznej, w tym: wątroby wraz z drogami żółciowymi, nerek, trzustki, śledziony, Poza oceną narządów jamy brzusznej badanie pozwala na ocenę dużych naczyń zarówno tętniczych (aorta) jak i żylnych.

Jakie mogą być wskazania do wykonania USG jamy brzusznej?

Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia badania USG jamy brzusznej należą:

 • Bóle brzucha
 • Wyczuwalne podczas dotyku guzy
 • Problemy z trawieniem i prawidłowym wypróżnianiem
 • Znaczna, nieintencjonalna utrata wagi ciała
 • Podejrzenie kamicy nerkowej lub żółciowej
 • Urazy brzucha
 • Powtarzające się biegunka i/lub wymioty
 • Choroby nowotworowe
 • Podejrzenie nieprawidłowości, dotyczących narządów wewnętrznych jamy brzusznej
 • Utrata apetytu

USG jamy brzusznej – jaki jest cel i przebieg badania?

Celem USG jamy brzusznej jest przede wszystkim ocena stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej oraz w przypadku pojawiających się niepokojących objawów (np. powtarzające się bóle brzucha) zdiagnozowanie ich źródła i przyczyny. Dzięki USG jamy brzusznej lekarz jest w stanie wykryć ewentualne zmiany ogniskowe lite (guzy) lub torbiele i oraz stwierdzić możliwe powiększenie narządów. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej, chyba że lekarz przeprowadzający procedurę zaleci inaczej. Pacjent kładzie się na leżance na plecach, tak aby brzuch był odkryty, lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny żel, który usprawnia poślizg głowicy oraz ułatwia penetrację fal ultradźwiękowych. Badanie trwa około 15 minut. Na 5-6 godz. przed wykonaniem USG jamy brzusznej nie należy spożywać pokarmów. W przypadku badania celowanego na układ moczowy około 1-2 godz. przed powinno się wypić około 1 litr wody niegazowanej lub nie słodzonej herbaty i nie korzystać z toalety. Bezpośrednio przed przystąpieniem do USG nie wolno palić papierosów, ponieważ połykane powietrze  może znacząco pogorszyć obraz. USG jamy brzusznej wykonywane jest zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, można je także powtarzać wielokrotnie.

W AMEDS Centrum Medyczne wykonujemy badanie USG jamy brzusznej z oceną zalegania i łączny czas badania wraz z umówieniem wyników i zaleceń to około 30 minut.

PODZIEL SIĘ
9 czerwca 2017

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych -
badanie wykrywające zakrzepicę żylną

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest procedurą wykrywania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości już we wczesnym stadium, co może pozwolić na szybką diagnozę i podjęcie ewentualnego leczenia.

Serce i naczynia krwionośne odpowiedzialne są za nieustanne krążenie krwi w ciele człowieka, żyły doprowadzają krew do serca, natomiast tętnice ją odprowadzają. Jeśli cały system funkcjonuje poprawnie, nie ma powodów do obaw. Zdarza się jednak, że obieg krwi nie jest prawidłowy, pompowana krew może się zatrzymywać przez zablokowanie tętnic lub żył. Jest to niebezpieczna sytuacja, w której zwolniony przepływ krwi może skutkować niedokrwieniem narządowym w tym w mechanizmie zwrotnym. Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest procedurą wykrywania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości już we wczesnym stadium, co może pozwolić na szybką diagnozę i podjęcie ewentualnego leczenia.

USG Doppler żył kończyn dolnych – na czym polega?

USG Doppler żył kończyn dolnych to procedura wykorzystująca technologię ultradźwięków. Aparat składa się z głowicy USG oraz monitora, na którym powstaje bardzo dokładny zapis badania. Przez głowicę zostaje wysłana fala ultradźwiękowa, która następnie odbija się od przepływającej krwi, po chwili wracając z powrotem do głowicy. Zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od przepływającej krwi, zostają przedstawione na monitorze. Dzięki temu lekarz, przeprowadzający badanie, wie w których miejscach krew przepływa prawidłowo, gdzie przepływ jest spowolniony oraz w jakich odcinkach krew może się cofać ( tzw. Refluks). USG Doppler żył kończyn dolnych poza przepływem ocenia również stan zastawek w żyłach, których niepoprawne działanie często jest przyczyną żylaków. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na odpowiednich bokach, a w niektórych przypadkach lekarz może poprosić o przyjęcie pozycji stojącej, w celu lepszego zobrazowania ewentualnych refluksów. Procedura ta nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna, można ją powtarzać wielokrotnie. Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych można wykonywać zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych – jakie są wskazania?

Wskazaniami do wykonania badania Doppler są najczęściej występowanie lub podejrzenie:

 • Żylaków
 • Obrzęków nóg
 • Zakrzepicy
 • Trudno gojących się ran
 • Stanów po przebyciu zatorowości płucnej
 • Bólu w kończynach dolnych
 • Drętwienia nóg

W AMEDS Centrum Medycznym można wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych w kameralnych warunkach i dogodnie wybranym przez siebie terminie. Badanie zazwyczaj trwa do 30 minut.

PODZIEL SIĘ
25 maja 2017

Badanie USG piersi – podstawowe badanie
w diagnostyce nowotworowej

Badanie USG piersi ma wiele zalet, jest bezbolesne i nieinwazyjne, w przeciwieństwie do mammografii, można je powtarzać wielokrotnie, jest tanie, a czas trwania jest dość krótki, szczególnie zalecane kobietom przed 35 rż.

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. W początkowym stadium zazwyczaj rozwija się zupełnie bezobjawowo, natomiast w miarę postępu choroby pojawiać się mogą: wyczuwalne guzy, wycieki z brodawek, asymetria piersi, nadmierne wciągnięcie brodawek, obrzęki na skórze piersi, powiększone węzły chłonne. Nowotwór piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium choroby daje szansę na całkowite wyleczenie. Nie ma jednak możliwości wykrycia raka we wczesnej fazie wyłącznie na podstawie objawów, dlatego zalecane jest wykonanie profilaktycznych badań obrazowych w kierunku raka piersi – często jest to badanie USG piersi.

Badanie USG piersi – jak jest wykonywane i do jakiego specjalisty się zgłosić

Badanie USG piersi, czyli inaczej badanie ultrasonograficzne, to procedura wykorzystująca ultradźwięki w celu dokładniejszego zobrazowania powierzchni podskórnych. Badanie to ma wiele zalet, jest bezbolesne i nieinwazyjne, w przeciwieństwie do mammografii, można je powtarzać wielokrotnie, jest tanie, a czas trwania jest dość krótki. Badanie USG piersi wykonuje się w pozycji leżącej, pacjentka kładzie się na plecach na leżance, lekarz najpierw przeprowadza badanie fizykalne, następnie smaruje głowicę aparatu USG specjalnym żelem, który ułatwia penetrację wiązki ultrasonograficznej i poruszanie się głowicy po powierzchni skóry. Każdorazowo procedura poprzedzona jest wywiadem lekarskim. Procedurę można wykonać w każdym dniu cyklu miesiączkowego, zaleca się jednak, aby zostało wykonane między 1 a 10 dniem cyklu. Badanie pozwala na wykrycie zmian od 5 milimetrów średnicy, dzięki niemu lekarz może także odróżnić ewentualne guzy od torbieli. Wynik USG stanowi zawsze wstęp do ewentualnej dalszych badań obrazowych piersi. Na badanie USG piersi kieruje lekarz ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu, natomiast najczęściej wykonuje je lekarz radiolog.

Badanie USG piersi – jakie są wskazania do wykonania badania

Kobiety po 30 roku życia powinny wykonywać USG piersi regularnie, raz w roku. Szczególnie pacjentki z obciążającym nowotworowym wywiadem rodzinnym, powinny pamiętać o profilaktyce nowotworowej! Dodatkowym wskazaniem do wykonania USG piersi są:

 • Wyczuwalne zmiany pod skórą piersi (guzy, zgrubienia)
 • Ból piersi
 • Wycieki z brodawek
 • Zmiany skórne w okolicach piersi
 • Asymetria biustu

Takich objawów nie należy lekceważyć i warto je jak najszybciej skonsultować ze specjalistą!

Warto pamiętać, że jest to łatwo dostępne i bezbolesne badanie, które potrafi uratować życie, wykrywając nowotwór we wczesnym jego stadium, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

USG piersi jest szczególnie zalecane młodym kobietom przed 35. rokiem życia, ponieważ mają więcej tkanki gruczołowej, natomiast u pań po 35-40 roku życia, u których występuje więcej tkanki tłuszczowej, lepiej sprawdza się mammografia.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie USG piersi można wykonać w komfortowych warunkach oraz w dogodnym dla Pacjentki terminie.

PODZIEL SIĘ
6 maja 2017

USG jąder - na czym polega badanie
i kiedy należy je wykonać?

USG jąder to jedno z podstawowych badań wykonywanych w celu diagnostyki wszelkiego rodzaju schorzeń moszny oraz jej zawartości. Badanie jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania.

USG jąder to jedno z podstawowych badań wykonywanych w celu diagnostyki wszelkiego rodzaju schorzeń moszny oraz jej zawartości. W skład moszny wchodzą: jądra, powrózek nasienny oraz najądrza. Badanie jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania, dodatkowo nie jest obarczone ryzykiem powikłań po zabiegowych. USG jąder wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i można je powtarzać w razie potrzeby nawet wielokrotnie w ciągu roku.

USG jąder – na czym polega badanie?

Podczas badania USG jąder wykorzystuje się technologię ultradźwięków, w celu uwidocznienia tkanek, które zostają poddane ocenie w tracie procedury. Do badania wykorzystuje się specjalny aparat, składający się z głowicy, emitującej ultradźwięki oraz monitora, obrazującego badane tkanki. Ta technologia umożliwia ocenę skóry, narządów podskórnych, a także zaobserwowanie ewentualnych zmian patologicznych. USG jąder wykonuje specjalnie przeszkolony lekarz radiolog. W trakcie badania pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji leżącej na plecach. Lekarz wykonujący USG nakłada na badany narząd specjalny żel, ułatwiający poruszanie się głowicy po mosznie oraz przenikanie ultradźwięków. Podczas USG jąder oceniane są:

 • Wielkość jąder i najądrzy
 • Budowa jąder i najądrzy
 • Struktura jąder i najądrzy
 • Ilość płynu w worku mosznowym

Możliwe są do wykrycia: torbiele, zmiany pourazowe, guzy, a także żylaki powrózka nasiennego, co jest szczególnie ważne w diagnostyce niepłodności mężczyzn.

Na koniec badania pacjent otrzymuje ligninę do wytarcia żelu z obszaru moszny. Lekarz pokazuje oraz interpretuje wyniki badania, a także przedstawia ewentualne zalecenia dotyczących dalszej diagnostyki lub podjęcia ewentualnego możliwego leczenia, w przypadku nieprawidłowości. Pacjent na zakończenie otrzymuje wynik w postaci zdjęć oraz wniosków radiologa.

USG jąder – jakie są wskazania do wykonania badania?

Podstawowym wskazaniem do wykonania USG jąder jest ocena ewentualnych guzów moszny, a także zaobserwowane przez pacjenta zmiany, powiększenia w obszarze moszny oraz odczuwalny ból czy opuchlizna. Dodatkowe wskazania do USG jąder to:

 • Diagnostyka niepłodności
 • Wnętrostwo – w celu ustalenia położenia jąder
 • Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego
 • Rutynowe badanie diagnozujące raka jąder
 • Urazy jąder
 • Ocena skutków dotychczasowego leczenia różnych schorzeń urologicznych
 • Podejrzenie przepukliny mosznowej

Często badanie budzi wśród mężczyzn stres i wstyd, jednak zupełnie niepotrzebnie. Dla lekarza przeprowadzającego badanie jest to zwyczajna procedura diagnostyczna. USG jąder wykonywane jest w intymnych warunkach, w procedurze uczestniczy wyłącznie lekarz i pacjent. Warto pamiętać, że profilaktyka jest niezmiernie ważna w przypadku większości chorób, zazwyczaj im wcześniejsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie USG jąder można wykonać w dogodnym dla siebie terminie, w kameralnych, dyskretnych warunkach. Badanie zazwyczaj trwa do 30 minut.

PODZIEL SIĘ
27 kwietnia 2017

Echo serca - na czym polega
i jakie są wskazania do wykonania badania?

Badanie pozwala na ogląd pracy serca i dużych naczyń krwionośnych (żyły tętnica, aorta), dzięki niemu możliwa jest ocena funkcji serca w ruchu.Echo serca jest zupełnie nieinwazyjne i nie wymaga dodatkowych przygotowań od pacjenta.

Badanie echo serca, inaczej echokardiogram, to jedno z bardziej popularnych badań kardiologicznych, stosowanych zarówno w diagnostyce, jak i monitorowaniu leczenia chorób serca.  Badanie pozwala na ogląd pracy serca i dużych naczyń krwionośnych (żyły tętnica, aorta), dzięki niemu możliwa jest ocena funkcji serca w ruchu. Echo serca wykorzystuje ultradźwięki (USG). Za pomocą głowicy USG wysyłane są fale dźwiękowe, a następnie odbierane sygnały powracającego echa. Badanie jest zupełnie nieinwazyjne i nie wymaga dodatkowych przygotowań od pacjenta. Można je powtarzać nawet wielokrotnie, ponieważ nie daje żadnych skutków ubocznych.

Echo serca – jakie są wskazania do wykonania badania?   

Wskazaniem do wykonania badania echo serca są choroby serca, takie jak:

 • Nadciśnienie tętnicze
 • Zawał serca – stan pozawałowy
 • Choroba wieńcowa
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa, wady zastawek, choroby aorty

Często echo serca wykonywane jest na zlecenie lekarza, przy zaobserwowaniu nieprawidłowości, wymagających dalszej diagnostyki w kierunku chorób kardiologicznych.

Echo serca – jak wygląda przebieg badania?

Podczas badania pacjent kładzie się na plecach, uprzednio rozbierając się od pasa w górę. Następnie lekarz nakłada na jego klatkę piersiową specjalny żel, ułatwiający poruszanie się głowicy ultrasonograficznej i poprawiający obraz USG. Podczas badania lekarz przesuwa głowicą na powierzchni klatki piersiowej, uzyskując tym samym obraz serca w różnych płaszczyznach. Uzyskane obrazy dostępne są w formie zdjęć, ruchomych obrazów oraz wykresów.  W trakcie procedury lekarz może udzielić wstępnej diagnozy, na przykład:

 • Dokonać oceny anatomii mięśnia serca i naczyń krwionośnych, stwierdzić ewentualne wady
 • Dokonać oceny relaksacji oraz kurczliwości serca
 • Dokonać pomiaru parametrów opisujących budowę i funkcje serca
 • Dokonać oceny pracy zastawek

Echo serca to badanie nieinwazyjne, krótkie (trwa około 15-30 min.) i nie wymagające dodatkowego przygotowania od osoby, która zostaje mu poddana. Jest całkowicie bezbolesne.

W AMEDS Centrum Medyczne echo serca można wykonać w komfortowych warunkach i dogodnym dla przez siebie terminie.

PODZIEL SIĘ
14 kwietnia 2017

Holter ciśnieniowy -
narzędzie diagnozujące nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłym schorzeniem układu krążenia, które polega na stałym bądź okresowym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, przewyższającym granicę normy. Holter ciśnieniowy jest najskuteczniejszym pomiarem ciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłym schorzeniem układu krążenia, które polega na stałym bądź okresowym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, przewyższającym granicę normy i powtarzającym się przez co najmniej trzy pomiary ciśnienia tętna. Szacuje się, że ten problem może dotyczyć nawet 30-40 procent społeczeństwa, a ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem. Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób układu krążenia. Niestety w wielu przypadkach schorzenie to nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Nie leczone może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego. Są to między innymi: zawał serca, niewydolność układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek czy udar mózgu. Najczęściej w celu postawienia prawidłowej diagnozy dotyczącej nadciśnienia tętniczego oraz decyzji o rozpoczęciu ewentualnego leczenia, lekarze zalecają Holter ciśnieniowy.

Holter ciśnieniowy – na czym polega badanie

Holter ciśnieniowy (ang. Ambulatory Blood Pressure Monitoring) jest to automatyczne całodobowe badanie ciśnienia tętniczego, które odbywa się za pomocą specjalnego aparatu. Przyrząd ten składa się z mankietu, który osoba poddana badaniu zakłada na rękę oraz rejestratora. Holter ciśnieniowy dokonuje regularnych pomiarów co 10-30 minut w ciągu dnia oraz co 30-60 minut w trakcie snu. Następnie po wykonaniu dobowej procedury aparat podłączany jest do komputera, a wyniki poddane zostają specjalnej analizie programu. Decydującej oceny wyników pomiaru, wykonanego przez Holter ciśnieniowy, dokonuje lekarz zlecający badanie. Holter ciśnieniowy jest procedurą bezbolesną, nie wymagającą specjalnych przygotowań osoby badanej. Co kluczowe dla samej procedury, podczas pomiaru można i należy wykonywać wszystkie normalne czynności, które zazwyczaj wykonuje się w trakcie doby.

Holter ciśnieniowy, a inne badania mierzące ciśnienie tętnicze

Holter ciśnieniowy jest jednym z trzech możliwych badań mierzących ciśnienie tętna krwi. Poza tym badaniem stosuje się również pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim podczas wizyty bądź pomiary wykonywane samodzielnie przez Pacjenta w jego miejscu zamieszkania. Okazuje się jednak, że Holter ciśnieniowy wśród wyżej wymienionych innych pomiarów, jest narzędziem najbardziej miarodajnym. W przypadku badań w gabinecie lekarskim istnieje ryzyko wystąpienia tzw. efektu „białego fartucha”. To znaczy w trakcie pomiaru ciśnienie Pacjenta gwałtownie wzrasta w wyniku stresu spowodowanego wizytą lekarską. Może być też na odwrót, podczas pomiaru w gabinecie lekarskim ciśnienie jest prawidłowe, natomiast zmienia się ono w ciągu doby przez co diagnoza może nie być rzetelna. Z kolei podczas samodzielnego badania ciśnienia przez Pacjenta pojawiają się inne problemy. Po pierwsze pomiar może nie być dokładny, a po drugie pacjenci bardzo często zapominają o regularnych pomiarach.

Z tych powodów Holter ciśnieniowy jest najskuteczniejszym pomiarem ciśnienia. Badanie wykonywane jest zazwyczaj na zlecenia lekarza, jednak ze względu na bezinwazyjność, procedura może być wykonana także na życzenie Pacjenta.

W AMEDS Centrum Medyczne badanie Holterem ciśnieniowym można wykonać w dogodnym dla Pacjenta terminie.

 

PODZIEL SIĘ
3 kwietnia 2017

Holter EKG, czym różni się od zwykłego badania EKG?

Badanie Holter EKG wykonywane jest w celu 24 lub 48 godzinnej diagnostyki zaburzeń pracy serca. Holter EKG pozwala na adekwatny i miarodajny pomiar pracy mięśnia sercowego także w trakcie wykonywania codziennych aktywności.

Najbardziej popularnym, powszechnie dostępnym badaniem czynności elektrycznej serca jest spoczynkowe badanie EKG (elektrokardiogram). Jest to badnie, które można wykonać praktycznie w każdej placówce medycznej. EKG wykonuje się w diagnostyce zaburzeń pracy serca, u osób w trakcie leczenia kardiologicznego, a także u osób całkowicie zdrowych w celach profilaktycznych. Zapis EKG tylko kilka minut i pozwala na zobrazowanie aktywności elektrycznej serca. W sytuacjach, w których pacjent poddany badaniu jest w stresie, wzburzeniu emocjonalnym, pod wpływem używek lub niektórych leków, a także w sytuacji, w której odczuwa ból, badanie EKG może nie być miarodajne. Jednorazowe kilkuminutowe badanie EKG nie jest w stanie oddać pełnego obrazu pracy serca, w tym okresowych zaburzeń pojawiających się w trakcie całej doby. W takich przypadkach niezwykle pomocnym jest badanie Holter EKG.

Holer EKG – na czym polega?

Holter EKG (badanie EKG metodą Holtera) to jedna z metod badania kardiologicznego, które zazwyczaj trwa 24 godziny. Czasami lekarz kierujacy na pomiar możę zalecić monitorowanie nawet przez 48 godziny lub dłużej. Aparat do badania metoda holterowską wizualnie przypomina walkmana, który zostaje przypięty do paska umieszczonego w talii osoby badanej. Od urządzenia odchodzi kilka elektrod, które lekarz przypina wokół piersi badanego. Obszary te zostają wcześniej odtłuszczone spirytusem lub eterem, ponadto przed rozpoczęciem badania musi też zostać usunięte owłosienie z tego obszaru, dotyczy to w szczególności mężczyzn. Holter EKG pozwala na swobodne wykonywanie codziennych aktywności dobowych. W trakcie badania nie powinno się zmieniać trybu dnia, aby urządzenie wykonało pomiar pracy serca charakterystyczny dla osoby badanej. Inaczej mówiąc pacjent powinien robić dokładnie to, co robi zazwyczaj w ciągu dnia.

Holter EKG pozwala na adekwatny i miarodajny pomiar pracy mięśnia sercowego w ciągu całej doby. Pozwala to na dokładną diagnozę oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jedynym ograniczeniem przy pomiarze jest kąpiel, ponieważ elektrody nie mogą mieć styczności z wodą. W trakcie całej procedury badany powinien prowadzić dzienniczek i zapisywać w nim swoje aktywności, posiłki, przyjmowane leki oraz swoje ewentualne dolegliwości. Na podstawie dzienniczka oraz elektrycznego zapisu na urządzeniu Holter EKG, lekarz będzie w stanie postawić diagnozę.

Holter EKG – wskazania do badania

Holter EKG jest wykonywany na zlecenie lekarza kardiologa w celach diagnostycznych i profilaktycznych. Wskazaniem do badania mogą być:

 • Kołatanie serca
 • Nierówne bicie serca
 • Omdlenia i/lub zawroty głowy
 • Choroba niedokrwienna serca
 • Kontrola pracy wszczepionego wcześniej rozrusznika
 • Ocena skuteczności leczenia zaburzeń pracy serca

Badanie Holter EKG jest całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne i  bezbolesne. Badanie Holter EKG w AMEDS Centrum Medyczne można wykonać w dogodnym dla Pacjenta terminie po wcześniejszym umówieniu.

PODZIEL SIĘ
22 marca 2017

Uroflowmetria - na czym polega
i kiedy należy wykonać badanie?

Uroflowmetria pozwala na określenie rodzaju nieprawidłowości, które mogą być powodem problemów z opróżnianiem pęcherza moczowego. Wskazaniem do wykonania badania zarówno u mężczyzn jak i u kobiet są problemy z oddawaniem moczu.

Uroflowmetria to jedno z bardziej popularnych badań urologicznych, polega ono na pomiarze cewkowego przepływu moczu. Badanie jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, dodatkową jego zaletą jest krótki czas, w którym można je wykonać – trwa zaledwie około 15 minut. Uroflowmetria pozwala na określenie rodzaju nieprawidłowości, które mogą być powodem problemów z opróżnianiem pęcherza moczowego.

Uroflowmetria – kiedy należy wykonać badanie?

Uroflowmetria to badanie przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet w każdym wieku i na każdym etapie życia. Wskazaniem do wykonania badania są  problemy z oddawaniem moczu, takie jak:

 • Ocena efektów farmakologicznego leczenia łagodnego rozrostu stercza
 • Osłabiony strumień moczu
 • Ocena efektów zabiegowego leczenia łagodnego rozrostu stercza
 • Kwalifikacja do leczenia farmakologicznego bądź zabiegowego łagodnego rozrostu stercza
 • Ocena zaburzeń neurologicznych układu moczowego
 • Przerywana mikcja (oddawania moczu w kilku podejściach)
 • Poszukiwanie przyczyny zalegania moczu

Uroflowmetria – jak przebiega badanie?

Badanie wykonywane jest w warunkach intymnych, w toalecie gabinetu urologicznego, pacjent załatwia się do przepływomierza, przypominającego z wyglądu zwykły sedes. Pacjent oddaje mocz do przepływomierza, który następnie poddaje strumień moczu analizie, mierząc jego objętość oraz szybkość przepływu moczu. Kolejnym etapem jest stworzenie wykresu, nazywanego krzywą mikcji, na którym przedstawione są charakterystyczne parametry, a następnie przesłane zostają one do komputera. Gotowe wyniki interpretuje lekarz urolog. Uroflowmetria powinna być wykonywana rano, na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, to znaczy nie oddawać moczu przez minimum 2 godziny przed pobraniem. Nierozłączną częścią tego badania jest ocena zalegania po mikcji w USG jamy brzusznej.

Uroflowmetria – jak należy interpretować wyniki badania?

Poprawne wyniki uroflowmetrii są zależne od płci oraz wieku pacjenta lub pacjentki i przyjmuje się następujące wartości:

 • wiek 4-7 lat – średnia prędkość przepływu u dziewcząt i chłopców 10 ml/sek
 • wiek 8-13 lat – średnia prędkość przepływu: dziewczęta 15 ml/sek, chłopcy 12 ml/sek
 • wiek 14-45 lat – średnia prędkość przepływu: kobiety 18 ml/sek, mężczyźni 21 ml/sek
 • wiek 46-65 lat – średnia prędkość przepływu: kobiety 18 ml/sek, mężczyźni 12 ml/sek
 • wiek 66-80 lat – średnia prędkość przepływu: kobiety 18/ml/sek, mężczyźni 9 ml/sek

Nieprawidłowe, różne od norm wyniki mogą oznaczać:

 • w przypadku zbyt szybkiego przepływu – mogą wskazywać obniżony opór cewkowy (np. dysfunkcja mięśnia zwieracza
 • w przypadku zbyt wolnego przepływu – mogą oznaczać obecność przeszkody w drogach moczowych (np. kamienie, piasek)

Uroflowmetria – jak często należy wykonywać badanie?

Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca, aby uroflowmetria była wykonywana regularnie co 12 miesięcy u osób z zaburzeniami mikcji, jest to również badanie obowiązkowe przed kwalifikacją do operacji prostaty.

W AMEDS Centrum Medyczne oferujemy naszym pacjentom uroflowmetrię, gwarantując przy tym najwyższą jakość usługi oraz w pełni komfortowe, zapewniające intymność warunki.

PODZIEL SIĘ
9 marca 2017

Zmieniamy się dla naszych Pacjentów
Nowy portal AMEDS Centrum Medyczne

Miło nam przedstawić Państwu stronę internetową AMEDS Centrum Medyczne w zupełnie nowej, ulepszonej odsłonie! Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym zespołem lekarskim oraz bogatą ofertą świadczeń medycznych.

Szanowni Państwo!

Miło nam przedstawić stronę internetową AMEDS Centrum Medyczne w zupełnie nowej, ulepszonej odsłonie! Zachęcamy Państwa nie tylko do zapoznania się z naszą bogatą ofertą świadczeń medycznych i naszym zespołem lekarskim, ale również do lektury materiałów edukacyjnych dla Pacjentów w sekcji „Baza Wiedzy”, którą znajdą Państwo na podstronie każdej specjalizacji. Mamy nadzieję, że znajdą Państwo w niej wiele ciekawych i pomocnych informacji, dotyczących ważnych zagadnień medycznych, a także profilaktyki zdrowotnej.

Tworząc nową odsłonę www.ameds.pl zależało nam przede wszystkim na klarowności przekazu informacji, wysokiej funkcjonalności oraz łatwości użytkowania, zarówno dla użytkownika komputera jak i smartfonu. Informacje na temat lekarzy oraz oferowanych usług pogrupowaliśmy tematycznie by umożliwić Państwu odszukanie wszystkich istotnych informacji już po jednym kliknięciu.

Mamy nadzieję, że spodoba się Państwu nasza nowa witryna i dzięki jej ulepszonej wersji jeszcze szybciej i sprawniej będziecie Państwo mogli znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania oraz uzyskać informacje na temat usług medycznych i konsultacji lekarskich, które znajdują się w naszej ofercie.

Z wyrazami szacunku,

Zespół AMEDS Centrum Medyczne

PODZIEL SIĘ
29 września 2016

Płynna biopsja SelectMDx™
już dostępna w AMEDS Centrum Medyczne

Nowe badanie SelectMDx™ Liquid Biopsy pozwala na procentową ocenę prawdopodobieństwa wykrycia raka prostaty podczas pierwszej lub powtórnej biopsji prostaty. Badanie dostępne jest w AMEDS Centrum Medyczne od sierpnia tego roku.

W wczorajszym głównym wydaniu „Wiadomości” w programie pierwszym telewizji polskiej dr n. med. Marek Filipek oraz dr Stefan W. Czarniecki opowiadali o badaniu SelectMDx™ Liquid Biopsy, które zostało wykonane po raz pierwszy w Polsce, a drugi w Europie 30 sierpnia 2016 r. przez AMEDS Centrum Medyczne we współpracy z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty. Płynna biopsja prostaty – SelectMDx Liquid Biopsy  jest przeznaczona dla pacjentów, u których rozważa się wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji. Jest to badanie pozwalające na procentową ocenę prawdopodobieństwa wykrycia raka prostaty podczas biopsji. Obecnie w celu wykrycia raka prostaty najczęściej stosowane są biopsje gruboigłowe. Jednak ta technika może nie być w stanie wykryć małego ogniska nowotworu. Natomiast płynna biopsja prostaty posiada tę ogromną zaletę, że jest w stanie wykryć nadekspresję mRNA genów związanych z agresywną postacią raka stercza. Dzięki temu badanie to oszczędza Pacjentom wielu niepotrzebnych niedogodności, które mogą być spowodowane biopsją gruboigłową.

Spośród prawie 2 mln biopsji prostaty wykonywanych każdego roku na świecie, ocenia się, że zaledwie 30% ma wynik dodatni. W razie utrzymujących się podejrzeń choroby nowotworowej zabieg ten najczęściej jest powtarzany. Płynna biopsja prostaty może pozwolić na uniknięcie kolejnej, a może nawet pierwotnej biopsji. W kontraście do biopsji gruboigłowej gruczołu krokowego, płynna biopsja prostaty – SelectMDx™ Liquid Biopsy daje możliwość wykrycia obecności ukrytych komórek nowotworowych w obrębie stercza. Dzięki płynnej biopsji prostaty możliwe jest przede wszystkim bardziej precyzyjne zidentyfikowanie grupy Pacjentów, u których wykonanie tradycyjnej biopsji stercza jest faktycznie konieczne.

Badanie polega na pobraniu próbki moczu, po uprzednim badaniu per rectum gruczołu krokowego wykonywanego przez wykwalifikowanego lekarza specjalistę urologa. Następnie materiał analizowany jest pod kątem zawartości i poziomu mRNA genów DLX1 i HOXC6, których nadprodukcja występuje u mężczyzn z nowotworem istotnym klinicznie. SelectMDx™ Liquid Biopsy pozwala na oszacowanie prawdopodobieństwa ewentualnego wykrycia komórek rakowych podczas biopsji, jak również jest w stanie przewidzieć prawdopodobieństwo czy nowotwór będzie znacząco złośliwy czy nie. Zabieg jest zupełnie nieinwazyjny.

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx™ Liquid Biopsy  jest przełomowym badaniem w dziedzinie urologii onkologicznej. Jest to innowacyjne narzędzie dla lekarzy, dzięki któremu mogą oni zapobiec wielu niezasadnie przeprowadzanym biopsjom, które są zabiegami niosącymi za sobą ryzyko powikłań. Stosowanie badań potwierdzających zasadność przeprowadzania biopsji, może umożliwić pacjentom uniknięcie przykrych doznań towarzyszących temu zabiegowi, takich jak: stres, uszkodzenie ciała, obecność krwi w nasieniu, zatrzymanie moczu czy krwiomocz. Dodatkowo przed wykonaniem i po wykonaniu biopsji konieczne jest przyjmowania antybiotyków. Badanie to najprawdopodobniej w najbliższym czasie zastąpi PCA3 ze względu na większa dokładność.

PODZIEL SIĘ
30 listopada 2015

Badanie 4K
już dostępne w AMEDS Centrum Medyczne

Rewolucyjne badanie na raka prostaty 4Kscore®Test przewidujące ryzyko zachorwania na raka prostaty nawet z 20 letnim wyprzedzeniem jest dostępne w AMEDS Centrum Medyczne. Pierwsze pobrania odbyły się w lipcu tego roku.

Rewolucyjne badanie na raka prostaty Badanie 4Kt, które od lipca tego roku dostępne jest w AMEDS Centrum Medyczne, zostało wczoraj zaprezentowane w Panoramie w programie drugim telewizji polskiej. W prezentowanym materiale o raku prostaty oraz jego profilaktyce opowiadali nasi lekarze dr n. med. Marek Filipek oraz dr Stefan W. Czarniecki. Materiał zawierał również wywiad z wiodącym polskim biznesmenem dr. Konradem Jaskółą, który opowiedział widzą o swojej walce z rakiem prostaty.

Badanie 4K to ogromny przełom zarówno w diagnostyce raka prostaty jak i jego profilaktyce. Jest to jedyne badanie prognozujące wystąpienie nowotworu nawet z 20 letnim wyprzedzeniem co przekłada się na możliwość zaplanowania bacznej obserwacji pacjenta oraz na szybkie wdrożenie leczenia w momencie wykrycia nowotworu. W przypadku choroby nowotworowej wczesne wykrycie jest niezmiernie istotne ponieważ im wcześniejsza jest interwencja tym większe są szanse na pełen powrót do zdrowia.

O nowym badaniu możemy przeczytać także na licznych Polskich portalach informacyjnych, m.in: OnetGazeta Wyborcza oraz Gazeta Dziennik.

U kogo warto wykonać Badanie 4K?

Badanie 4Kscore®Test przeznaczone jest dla mężczyzn, którzy mają rodzinną historię zachorowań na nowotwór prostaty, niemniej jednak kandydatem do badania jest każdy mężczyzna, które chce profilaktycznie sprawdzić stan zdrowia swojego gruczołu krokowego. Dodatkowo badanie ma dużą wartość w procesie diagnostycznym raka prostaty u mężczyzn, którzy znajdują się na etapie kwalifikacji do wykonania biopsji prostaty.

PODZIEL SIĘ

KONTAKT

22 290 28 80
kontakt@ameds.pl

INFOLINIA CZYNNA
PON-PIĄ 8:00-20:00
SOB 9:00-14:00

Nasza infolinia obsługuje obie kliniki: w Grodzisku Mazowieckim i w Pruszkowie.
Rezerwując termin wizyty, prosimy o zaznaczenie, w której lokalizacji ma odbyć się konsultacja.

WYSZUKAJ